сряда, 15 август 2012 г.

Проф. Божидар Димитров: С общи усилия се надяваме до догодина до лятото крепост Созопол да има средновековна опаковка

С общи усилия се надяваме до догодина до лятото крепост Созопол да има средновековна опаковка. Това каза пред Агенция „Фокус” историкът проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.
На провлака, дълъг около 100 метра, да има крепостна стена от единия до другия край, със зъбери, красиво оформен вход, възстановен манастир, т.е. манастирската църква да стане един притегателен обект на туризма, каза проф. Димитров. „Той и сега е такъв. Оказва се, че и самата реставрацията е достатъчно атрактивна за туристите. Написали сме им какво пише на български и на английски „Археологически проучвания на разкрити архитектурни скулптури на вход стария град и манастир „Св. Николай Чудотворец”, посочи проф. Димитров.
Средствата са отпуснати с постановление на Министерски съвет – 350 000 лева за казанлъшката долина, 325 000 лева за крепостна стена и вход на провлака на Созопол и манастира „Св. Николай Чудотворец”, 90 000 лева за Черноморец за Българския Помпей, 25 000 лева за крепостта Кастрици в резиденция Евксиноград и 120 000 лева за минералните бани в Бургас „Аква Калиде”. Общо това са 910 000 лева.
„Дълбока благодарност към правителството и лично към първия археолог на Републиката вицепремиера Симеон Дянков. Парите, които се отпускат, са в рамките на една правителствена програма, на която той е архитект. Тя се нарича „Виа Понтика”, т.е. в превод на български Черноморски път”, каза проф. Димитров. Целта е да бъдат археологически проучени и реставрирани между 5 и 10 обекта, като се започне от Поморие и се стигне от Синеморец –включително. Това са в Бургас - минералните бани „Аква Калиде”, пристанището и крепостта Порос на изхода от Бургас, на юг - Черноморец с крепостта „Акра”, Созопол – крепостта и многобройните му манастири, след това Китен, Царево, Ахтопол и най-накрая Синеморец. Навсякъде там има крепости, които са или частично проучени, или въобще не проучени и сега ги проучваме, а есента започва реставрацията, каза още проф. Божидар Димитров.

Няма коментари: