„Процесите не са от днес. Преди, скумрията, паламудът и леферът бяха многочислени видове. Сега са заместени от хамсията и сафрида. Някои обясняват проблема с скумрията и с мрежите по Босфора. Тя се размножава в Мраморно море, където има сериозно замърсяване. Оттук и миграцията в Черно море намалява.
И тази година по българското Черноморие продължава проблемът с изхвърлени на брега мъртви делфини. По нашето крайбрежие се срещат три вида - обикновен, афала и морска свиня /муткур/.
Само по Южното Черноморие от началото на годината броят на мъртвите делфини е 21, съобщава началникът на отдел "Биологично разнообразие и защитени територии" към РИОСВ-Бургас Таня Манолова. Според нея основната причина за смъртта им е заплитането в рибарските мрежи.
Според Закона за биоразнообразието глобата за умишлено обезпокояване, нараняване на делфини за физически лица е от 100 до 5000 лв., а за еднолични търговци и юридически лица от 500 до 10 000 лв.
Сред по-редките причини са болести, срещани и при хората, като инфаркт, бронхопневмония. Смята се, че в по-напреднала възраст някои делфини губят ориентация и търсят човешка помощ. Това обаче все още не е доказано.
„Има и случаи на вирусни инфекции, най-често морбили", смята Константин Михайлов.
Аутопсиите на делфините се правят от Ветеринарно-медицинската служба във Варна.
„Проблемът обаче не е решен", смята още той. Според него е необходимо да се създаде курс за специалисти именно в тази област и в момента това се обмисля.
информация: Гергана Найденова www.deltanews.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар