Кому не е познат символът "смокинов лист"! Плодовете са богати с хранителни, лечебни и диетични вешества: свежите съдържат до 25%, а сушените - до 75% захари (90% от тях са монозахариди), имат много минерални соли -К, Са, Fe, P, Mn (0.5-1.1% в свежите и до 3% - в сушените). Богати са и на витамините А,В1, В2 и на много пектин. Смокиновите плодове са полезни за храносмилането, за сърцето, а сушените - особено благотворни за децата. Всичко това е причина широко да се използват плодове. Японски изследвания установиха ролята на млечния сок за лечение на лъчевото раково заболяване на кожата.
Смокинята се отнася към семейство Черничеви - род Ficus, където са включени над 1000 основно тропически вида. От тях само няколко листопадни растат в по-хладни райони - сред тях е и познатата ни Ficus carica.
Растението има някои архаични органи. Особеност, почти непозната при други видове, е сложната биология, устройството и развитието на «плода». Защо в кавички? Защото това, което виждаме да се появява и нараства в основата на листа, не е типичен плод, а съцветие, което по-късно става съплодие. Плодоподобието е една "торбичка" (сиконий) с малък отвор на върха. По вътрешните й стени са разположени женски, а около отвора - тичинкови цветчета - те са бъдещите сочни плодчета, достигат до 2000 на брой.
Смокинята има уникално развитие и оплождане. Тя е разделнополово растение: с мъжки "каприфики" и женски "фиги" растения. Всъщност, и двата типа имат различно устроени мъжки и женски цветчета, но само "фигите" дават сочни ядливи плодове. Мъжките служат за зимен дом на едно дребно насекомо (бластофага), което през една от фазите на своето развитие извършва пренасянето на прашец за оплождане на женските цветчета на фигите. Това насекомо е в неделима симбиоза със смокинята - то снася яйцата си само в женските цветчета на капрификите, там става оплождането на женските осички и от там те излитат, натоварени като мелничари с полепналия по тях прашец, за да оплождат съцветията на женските дървета. Зрелите "плодове" на мъжките растения са негодни за ядене, но зелените са отлична суровина за оригиналното българско сладко от зелени смокини.
Три различни типа женски сортове
Смирнски - плододават само при оплождане, без което съплодията пожълтяват и опадат.
Адриатически - раждат партенокарпно - без оплождане, но при оплождане плодовете са по-едри и по-вкусни.
Междинен тип - плодовете от първия (юлски) добив са неоплодени, а от летния (август-октомври) се развиват само ако са оплодени.
При мъжките (капрификите) има и трета (зимна) генерация плодове - в тях зимува бластофагата. Мъжките дървета се познават лесно по обилието от пролетна генерация плодове - наредени са като броеница по едногодишните клончета - цъфтят през втората половина на май - тогава се берат за преработка.
Смокинята е невзискателно южно растение. Неслучайно в Египет я сравняват с "трудолюбива селянка". Може да расте добре на различен тип почви, но предпочита по-леки, богати, слабо алкални почви. Не се плаши и от открити отвесни скали, като в района на с. Влас и Созопол, Бургаско. Не понася близки подпочвени води. Тя е топлолюбиво растение. Благоприятни за нейното развитие са районите със сухо и топло лято, с мразове до -11° -13°С. Дървета, отглеждани на бедни, сухи почви, на открити на север участъци, без резитба, без изрязване на издънките измръзват по-често. Значение има трайността на мраза и на зимните затопляния.
За Мичуринска 10 няма празна година
Издръжливостта е и сортов признак. У нас най-устойчива е Мичуринска 10. И най-разпространена. Отличава се и с това, че плододават и едногодишните издънки, затова при нея няма "празна година". Сравнително устойчиви са Ахтополска 17, Поморийска 17, Созополска 10, Финикова. Те са от адриатическата група. По Черноморието се отглеждат предимно сортове от същата група, докато в Югозападна България преобладава смирнската група - със задължително оплождане. Много стопани предпочитат сортовете с едри плодове, но това не е за препоръчване, защото при тях узрелите плодове са по-често с отвор, през който влиза оцетната муха и предизвиква ферментация. Повреждат се и от валежите.
Хваща се от резници
Дръвчета се хващат от резници с дължина 20-22см, от едногодишни клонки, събрани през март и веднага поставени за вкореняване. За предпочитане е да се засаждат през март.
Естественото развитие на смокинята е храстовидно. Правилно е да се оставят само 3-4 стъбла, а всички издънки да се изрязват през лятото - не по-късно от края на август. Короната редовно се просветлява. През юни се съкращават силните леторасти с цел разклоняване. Напролет се премахват повредените. След сурова зима обаче трябва да се изчака средата на юни - след като се появи растежът. Така се спасяват цели дървета.
За по-студените райони се препоръчва формировка "стелеща корона": през октомври се навеждат една или две издънки на 10-15 см от земята, закрепват се с дървени колчета и през ноември се загърлят с почва - 15 до 30 см. През пролетта почвата се снема. Всяка година се разреждат новите и повредените клонки. За тази формировка са подходящи сортовете Далматинска и Брунсвиг.
Обикновено при представяне на смокинята много рядко се отбелязва една твърде важна съставка - млечният сок. Съдържат го всички части на растението. Млечният сок има в състава си фицин, флавонолови и други вещества. Използва се за лечение на някои лъчеви заболявания. Според изследвания на японски учени този сок задържа растежа на раковите клетки на кожата. Млечният сок съдържа и специфични пептиди, които са виновни за появяването на болезнени "изгаряния" с обезпигментяване на кожата при непредпазливо късане на недозрели плодове и листа. В хранителната промишленост фицинът се използва за обработка на пресни меса, те стават по-лесноусвоими.
информация: Ст.н.с. I ст. к.с.н. Радка Серафимова www.gradinata.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар