четвъртък, 30 август 2012 г.
Некропол от древна Аполония разкриват археолозите в Созопол.
„Днес откриваме погребение на малко дете, може би на възраст до 3 години (антропологически се води от нула до 5 години), но допускаме, че е на около три, тъй като крачетата са много малки (около 10 см). Погребението е извършено в амфора от остров Самос, която се датира в началото на третата четвърт на VІ век преди Христа. Това е същата тази хронологическа граница, която бяхме определили при съда с еротичните сцени; малко по-рано от този период. Съдовете са алабастрони, произтичат от Коринт (това е ранната фаза на къснокоринтския стил) и се датират в границите между 560 и 540 година”, обясни археологът Димитър Недев.
След 1974 г. професор Михаил Лазаров (един от известните изследователи на античния период на Аполония, на Месамврия, и на Одесос), който е бил уредник на созополския музей, за първи път имаме удоволствието да намерим гроб от архаичния период. Този гроб като дата предхожда този производствен комплекс от три металургични пещи и пещ за производство на керамика, датирани между 470 и 450 година, за които вестниците вече писаха, каза Димитър Недев.
Находката бе открита в присъствието на откривателя на мощите на Свети Йоан Кръстител проф. Казимир Попконстантинов и много се надяваме – това да повлече крак и в тази църква да намерим нещо подобно, но, засега, това е само мокър сън, каза археологът Димитър Недев.
Много съм щастлив и радостен, че присъствам на това откритие. В 40-годишната ми практика, за първи път ми се случва това, това и за Созопол е изключително приятна вест и изненада, тъй като открехва една от най-ранните страници на древна Аполония и на Созопол, това каза пред Агенция “Фокус” проф. Казимир Попконстантинов, археолог и преподавател във Великотърновския музей „Свети Свети Кирил и Методий”. За мен това е великолепен шанс и удоволствие да присъствам на това откритие каза проф. Казимир Попконстантинов.
неделя, 26 август 2012 г.
сряда, 22 август 2012 г.
Допълнителни 3500 лева ще бъдат отпуснати от Министерство на културата на археолозите за остров Свети Иван
понеделник, 20 август 2012 г.
Археологът Кръстина Панайотова: Остров Свети Кирик е свещено място за Аполония и за Созопол
Хронологически след това има открита раннохристиянска базилика, която е построена в края на IV и началото на V век след Христа и просъществувала през вековете. Има запазени сведения, че там се е намирал манастирът „Свети Кирик и Юлита”, както и църквата „Света Троица”, т.е. от края на VI век преди Христа до края на XIX век на този остров винаги са се извършвали свещенодействия. Това е едно сакрално кътче от територията на Аполония и Созопол, допълни проф. Панайотова.
петък, 17 август 2012 г.
четвъртък, 16 август 2012 г.
Божидар Димитров: Няма малостойностни археологически обекти, особено на Южното Черноморие
Фокус: На пресконференция археолози от Асоциация на българските археолози отправиха обвинения към Вас, че правителството Ви е отпуснало над 1.5. млн. лв. за обекти по Южното Черноморие. Как ще отговорите на критиките?
Божидар Димитров: Тъй наречените археолози от съюза на археолозите в никакъв случай не изразяват интереса на цялата гилдия, както претендират, а на някакъв тесен кръг археолози. Те просто нямат информация. Те ме обвиняват, че получавам веднъж 650 000 лв. и още веднъж 900 000 лв. от правителството за разкопки по Южното Черноморие. Вярното е единствено, че правителството отпусна тези пари, но те са отпуснати на общините, които са сключили договори с археолози. Само двама от тези археолози са от Националния исторически музей, т.е. хора, които са под пряко мое ръководство. Останалите археолози са от Национален археологически институт с музей към БАН, между които директорът и зам.-директорът на института. Именно те са определили кои обекти и какви пари. Тази пресконференция е пълна с неистини и отчайваща некомпетентност, невежество и липса на информация къде какво става по света. Поразен съм. Не очаквах, че има колеги на такова ниско равнище.
Как могат да казват, че пари се дават за малостойностни обекти? Един истински археолог не може да каже такова нещо, защото няма малостойностен обект в археологията. Всеки обект, какъвто ще да е, дори една антична кошара, каквито имаше по магистралата, дава информация за миналото и какви са били кошарите през античността, какъв е бил битът на обикновените хора. Няма малостойностни обекти, особено на Южното Черноморие, там въобще няма такива обекти.
Не е вярно, че 900 000 лв. се дават само за обекти по Южното Черноморие и с предишните 600 000 лв. ставали 1.5 млн. лв. Само с последното постановление 350 000 лв., т.е. повече от една трета от сумата, отива за гробниците в Казанлъшката долина. Част от парите отиват за крепостта Кастрици край Варна – това е Северното Черноморие. Южното Черноморие получава това, което трябва да получи, за да довърши разкопките, които по тяхната класификация, не по моята, са високостойностни обекти – градове като Созопол, Ахтопол, Акра при Черноморец. Това са градове. Как може да се каже, че един град е малостойностен обект? И пак казвам – малостойностни обекти в археологията няма. Археологията се прави не за откриване на злато, сребро, статуи, а се прави, за да се получи информация за миналото. Дори, когато на един обект няма злато и сребро, той вече носи някаква информация, че в него са живели бедни граждани.
Фокус: Как се определят средствата за обектите по Южното Черноморие и има ли прозрачност при тяхното разпределяне?
Божидар Димитров: Има прозрачност. Общините правят своите заявки. Един екип, в който най-малко влизам аз, а археолози от Национален археологически институт с музей към БАН и Националния исторически музей, определя къде колко пари трябват. Парите се изпращат на общините, които сключват договори с археолозите и по силата на законите се наблюдават. Предполагам, че така става, защото аз нямам досег до парите, а те твърдят, че имам. Моите археолози ще работят през есента, защото в Созопол не може да се работи през лятото. Тук работят едни археолози, но те са от Бургаския и Созополския музей.
Фокус: Колко средства получиха археолозите на Националния исторически музей, които работят на Южното Черноморие?
Божидар Димитров: Единият получи 90 000 лв., а другият – 40 000 лв. Това е всичко, което е получил Националният исторически музей. Една част от парите са изхарчени, но не в Созопол, а в Черноморец. Другият археолог ще започне работа през есента, защото в Созопол сега не може да се работи, заради многото туристи.
Фокус: Как ще отговорите на обвинения, че Вие стоите зад промените в
Закона за културното наследство в частта за реставрациите?
Божидар Димитров: Откровено казано и в момента не знам кой е автор на промените. Нямаме пръст в тази работа, не са ни търсили и правилно, защото археологията не е най-силната част от Националния исторически музей, т.е. не е единственото направление, в което работи. Има нещо друго, което не ми харесва, и показва тяхната пълна неинформираност и изостаналост от модерните грижи за културното и историческо наследство. Те отправят следното обвинение към мен: „Божидар Димитров е за реставрация на крепости, църкви, манастири. Това е един метод, който се е използвал в Европа през 20 в., но в момента е напълно отречен и вече никъде не се работи”. Тези хора дори под носа си не могат да видят, че италианците възстановяват Колизеума изцяло, че гърците възстановяват Партенона много усилено, много упорито и въпреки кризата, възстановяват изцяло Солунската крепост, а Турция реставрира крепостната стена на древния Константинопол, която е дълга 29 километра. Не съм виждал такава неинформираност, такава изостаналост във вижданията.
Фокус: Как ще отговорите на обвиненията, че профанизирате археологията и дават пример с вампирите?
Божидар Димитров: Не казах ли и аз още в началото, че вампири е имало на много места? Още в началото казах, че това е ординерно откритие и че много такива са намерени. Те казват същото, вероятно научавайки го от мен.
сряда, 15 август 2012 г.
Проф. Божидар Димитров: С общи усилия се надяваме до догодина до лятото крепост Созопол да има средновековна опаковка
На провлака, дълъг около 100 метра, да има крепостна стена от единия до другия край, със зъбери, красиво оформен вход, възстановен манастир, т.е. манастирската църква да стане един притегателен обект на туризма, каза проф. Димитров. „Той и сега е такъв. Оказва се, че и самата реставрацията е достатъчно атрактивна за туристите. Написали сме им какво пише на български и на английски „Археологически проучвания на разкрити архитектурни скулптури на вход стария град и манастир „Св. Николай Чудотворец”, посочи проф. Димитров.
Средствата са отпуснати с постановление на Министерски съвет – 350 000 лева за казанлъшката долина, 325 000 лева за крепостна стена и вход на провлака на Созопол и манастира „Св. Николай Чудотворец”, 90 000 лева за Черноморец за Българския Помпей, 25 000 лева за крепостта Кастрици в резиденция Евксиноград и 120 000 лева за минералните бани в Бургас „Аква Калиде”. Общо това са 910 000 лева.
„Дълбока благодарност към правителството и лично към първия археолог на Републиката вицепремиера Симеон Дянков. Парите, които се отпускат, са в рамките на една правителствена програма, на която той е архитект. Тя се нарича „Виа Понтика”, т.е. в превод на български Черноморски път”, каза проф. Димитров. Целта е да бъдат археологически проучени и реставрирани между 5 и 10 обекта, като се започне от Поморие и се стигне от Синеморец –включително. Това са в Бургас - минералните бани „Аква Калиде”, пристанището и крепостта Порос на изхода от Бургас, на юг - Черноморец с крепостта „Акра”, Созопол – крепостта и многобройните му манастири, след това Китен, Царево, Ахтопол и най-накрая Синеморец. Навсякъде там има крепости, които са или частично проучени, или въобще не проучени и сега ги проучваме, а есента започва реставрацията, каза още проф. Божидар Димитров.
вторник, 14 август 2012 г.
Студенти от САЩ и Европа учат археология в Созопол
Докато миналата година на созополския остров своята практика за преминали 21 студенти, то тази година интересът към археологията и историята на Созопол е много по-голям. В първата смяна, която приключва днес участват 35 бъдещи археолози от университети в Канада, САЩ, Великобритания,Австралия,Нова Зеландия, дори има и две български студентки, които учат в чужбина."Интересът на студентите наистина е голям, защото броят им се увеличава всяка година- заяви ръководителят на археологическите разкопки на остров Св. Кирик и Юлита Кръстина Панайотова. В следващата смяна са 36 студенти, като един остава от тази смяна. Много от тях са предпочели Созопол пред Картаген,Египет и Италия. Студентите работят изключително усърдно, интересуват от историята на острова и не скриват радостта си когато открият артефакти.
Тази група е късметлийска, защото студентите са открили много интересни артефакти. Натъкнали са се на 4 гроба от различни епохи по време на работата си на терен на късноантичната базилика, която се намира в северната част на острова. Тяхна е заслугата да открият пет цели съда от античността. Арибалосите са съдове, в които древните жители са съхранявали благовонни масла. В единият от тях е открита бяла субстанция, вероятно остатъци от благовоние, което допълнително разпалва въображението на младите археолози.
Чуждестранните студенти си тръгват от Созопол с много впечатления, много умения и знания.Споделят, че всичко тук им е харесало и са много впечатлени от богатата история и археология на Созопол.
Утре идва втората смята студенти, които осигурява фондация „Балканско наследство". В началото на септември ще дойдат още студенти от университети от целия свят, за да изучават в Созопол консервация и реставрация.
Най-доволна обаче е ръководителят на разкопките Кръстина Панайотова, защото благодарение на студентската практика тя има възможност да продължи разкопките на острова, докато се осигури финансиране.
понеделник, 13 август 2012 г.
Община Созопол представя археологическите находи по атрактивен за туристите начин
петък, 10 август 2012 г.
Европейски пари ще бъдат отпуснати за созополския остров Свети Кирик
Една значителна сума ще бъде заделена за археология, като остров Св. Кирик е сред обектите с национално значение. Това заяви министърът на културата Вежди Рашидов по време на посещението си в Созопол, съобщиха от пресцентъра на общината. Парите ще дойдат от неусвоените средства по европейските програми за програмния период 2007-2013 г. До тогава трябва специалистите да изчислят какви средства са необходими за довършване на археологическите разкопки на острова и тяхната консервация. Министър Рашидов заяви, че има готовност да осигури средства още тази есен. Той получи уверение от Кръстина Панайотова, че археолозите ще работят дори и при лоши метеорологични условия, за да приключат с дейностите на острова. Министър Рашидов пристигна в Созопол придружаван от зам.-областния управител Атанас Терзиев и бяха посрещнати от кмета Панайот Рейзи и директора на Националния исторически музей Божидар Димитров на разкопките до църквата Св. св. Кирил и Методий”. Министърът не скри възхищението си от обекта и похвали община Созопол и археолозите, които са успели за кратко време да покажат археологическия обект в целия му блясък. Кметът Панайот Рейзи запозна госта си с бъдещия проект за центъра на града, в който са включени разкопките, при които бяха открити църква, митница, останки от манастир и скелетите на вампирите. Проектът предвижда експониране на археологическите обекти в центъра на града на няколко нива, подземни галерии и съвсем нова визия на входа към Стария град. Министър Рашидов съобщи още, че са отпуснати още средства за археологическите обекти по проекта „Виа Понтика”, като за Созопол те са 325 хил. лв. и включват и подводна археология, и за Черноморец още 90 хил. лв. за крепостта Акра.
Вежди Рашидов ще инспектира ремонта на Операта в Бургас и ще се запознае с проучванията в „Аква Калиде - Термополис”
От 10.30 часа в петък министърът на културата Вежди Рашидов ще се запознае с хода на теренните археологически проучвания на древния град „Аква Калиде – Термополис” край Бургас, който ще се превърне в атракция за туристите, след като бъде реставриран и социализиран.
В 11.30 часа министър Вежди Рашидов ще бъде в Созопол, където ще разгледа новите археологически разкопки, извършвани в града. Очаква се министър Рашидов да посети утре и остров Св. Кирик - уникално място с много археология, част от която е вече разкрита. Остров „Св. Св. Кирик и Юлита” през 1965 г. е обявен за паметник на културата и е включен в границите на резервата „Созопол”. Както е известно, през 2010 г. Правителството предостави безвъзмездно за управление на Министерство на културата сградата на Морското училище на остров Св. Кирик край Созопол. Островът ще се превърне в средище на културен туризъм, а Морското училище ще бъде музей.
Културният министър обикаля археологически разкопки в Бургас и Созопол
В 11:30 часа министърът ще бъде в Созопол, където ще разгледа новите археологически разкопки, извършвани в града. Очаква се министър Рашидов да посети и остров Св. Кирик - уникално място с много археология, част от която е вече разкрита. Остров „Св. Св. Кирик и Юлита” през 1965 г. е обявен за паметник на културата и е включен в границите на резервата „Созопол”. Както е известно, през 2010 г. Правителството предостави безвъзмездно за управление на Министерство на културата сградата на Морското училище на остров Св. Кирик край Созопол. Островът ще се превърне в средище на културен туризъм, а Морското училище ще бъде музей.
сряда, 8 август 2012 г.
Международна регата ще се проведе между Варна, Созопол и Балчик 10 - 14 Август
В последните издания на регатата участваха екипажи от Русия, Украйна, Турция, Швейцария, Дания, Румъния, Бразилия и САЩ. Тази година организаторите очакват в състезанието да се включат над 50 ветроходни лодки с над 400 елитни ветроходци.
Специално за любителите на този спорт ще се проведат две състезания "Pro-Am", в които едновременно могат да участват професионалисти и аматьори. В първото от тях освен екипажите, ще се включат и журналисти от над 30 медии, гости, спонсори и обществени личности, които засега остават изненада. Това ще се случи на 10 август, паралелно със записването на състезателите в регатата. Очаква се тази инициатива на организаторите да срещене голям интерес, тъй като през последните години въпреки кризата, ветрохоството остава предпочитано хоби за успешните българи, заради заряда на екстремен спорт, съчетан както с физическо, така и умствено натоварване при определяне на най-успешната тактика за улавяне на вятъра. Със сигурност тазгодишната регата ще се превърне в най-грандиозното ветроходно събитие, което България някога е виждала.
Екипажът на генералния спонсор "Lexus", се състои от смесен екипаж от четирима професионалисти и шестима любители - служители на компанията, а един от най-интересните моменти се очаква да бъде нощният етап от Созопол до Балчик, който е голяма рядкост за съвременните надпревари. Рекорден е и общият награден фонд за тази година, който възлиза на 20 000 лева.
Миналогодишното издание на регатата се превърна в арена за сблъсък на високо майсторство, здрави нерви и безгрешен нюх към морските настроения. Една от най-запомнящите се гонки стартира от Варна с 34 яхти при силен северен вятър, достигащ на поривите до 25 възела. Още в първите часове част от екипажите загубиха платна, а един от екипите дори се оказа с човек зад борда, когато при маневра състезател-шкотман се озова във водата при скорост на яхтата около 12 възела. Опитът и професионализмът на всички екипажи обаче превърнаха тази гонка в истински спектакъл, изпълнен с драма и напрежение до последната секунда.
Тази година се навършват точно 35 години от подвига на Капитан Георги Георгиев, който прекосява земното кълбо за рекордно краткото време от 201 дена, 21 часа и 36 минути и влиза с това свое постижение в "Книгата на рекордите Гинес". Постижение, повторено от мнозина, но яхтата Кор Кароли и Капитан Георги Георгиев са първите в България. Сила на духа и любов към морето, на които малцина са способни.
ПРОГРАМА:
10 август, петък
14.00 - 20.00 Регистрация в Регатния офис (Морска гара - Варна)
16.00 - 18.00 Про-Ам рейс във Варненския залив
20.00 - Коктейл за добре дошли и награждаване победителите в Про-Ам рейс No 1 - Морска гара Варна
11 август, събота
07.00 - 09.00 Късна регистрация в Регатния офис (Морска гара - Варна)
09.00 - Шкиперска конференция в Морска гара - Варна - Капитан Кук ет 2
09.30 - Прес конференция в Морска гара - Варна - Капитан Кук ет 2
11.00 - Старт I гонка - TEXACO HAVOLINE OFFSHORE RACE
Варна - Созопол - 53 м. мили.
12 август, неделя
12.00 - Барбекю парти - Созопол и награждаване победителите в първия етап
18.00 - Старт на II гонка SOGELEASE и SOCIETE GENERALE ЕКСПРЕСБАНК OFFSHORE RACE
Созопол - Балчик, 63 м.мили
13 август, понеделник
16:00 - Про-Ам рейс 2 - Балчик - Tracian cliffs
20.00 - Плажно парти на Bendida beach, Tracian cliffs
Награждаване на победителите във втория етап и Про-Ам рейс 2
14 август, вторник
09.00 - Старт на III гонка - VIVACOM OFFSHORE RACE
Балчик-Варна - 18 м. мили.
18.00 - Kоктейл за участниците. Награждаване на победителите в третия етап и в генералното класиране на LEXUS - Морска гара - Варна
Източник: sport.burgas24.bg
понеделник, 6 август 2012 г.
петък, 3 август 2012 г.
Договор за интегриран проект за водния цикъл на гр. Созопол ще бъде подписан в понеделник
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова и кметът на Община Созопол ще подпишат договор за безвъзмездна финансова помощ за интегриран проект за водния цикъл на гр. Созопол, съобщиха от пресцентъра на МОСВ. Проектът се финансира от Оперативна програма
"Околна среда 2007 - 2013".
Подписването ще се състои на 6 август 2012 г., от 13.00 часа, в сградата на общинския съвет на общ. Созопол.
Със 77,4 млн. лева община Созопол ще подобри състоянието на амортизираната ВиК мрежа и ще изгради пречиствателна станция за отпадъчни води, която е оразмерена за 65 хил. екв. ж. Над 22 хил. жители и гости на града ще бъдат обслужвани от рехабилитираната и модернизирана канализационна мрежа. Около 6 хил. домакинства ще бъдат присъединени към новоизградената водоснабдителна мрежа. След пречистване на отпадъчните води в пречиствателната станция се очаква прекратяване на замърсяването на Черно море.
На 7 август от 9.30 часа, в сградата на община Несебър, министър Караджова и кметът на общината Николай Димитров ще подпишат договор за безвъзмездна финансова помощ за проект „Събиране, пречистване и отвеждане на пречистените отпадъчни води от агломерация Несебър – Слънчев бряг – Равда”. Проектът е свързан с разширението и модернизацията на ПСОВ – Равда, която събира и пречиства отпадните води на Несебър – Слънчев бряг – Равда, включваща Несебър, КК ,,Слънчев бряг”, Св. Влас, Кошарица и Равда, както и на селищата Каблешково, Ахелой и Тънково. Финансира се от Оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013" и стойността му е 98 млн.лв.
Проектното предложение се явява вторият етап на инвестиционния преокт за Пречистването на отпадните води на агломерацията Несебър- слънчев бряг – Равда. По първият етап община Несебър е изпълнила проект по техническа помощ на ОП „Околна среда 2007 – 2013 година” „Изработване на инвестиционен проект в две фази – идеен и технически за изграждане на ПСОВ за пречистване на отпадъчни води, к.к. Слънчев бряг – Несебър”.
На 7 август от 11.30 часа, министър Караджова ще направи първа копка в кв. Горно Езерово, община Бургас, по интегриран проект за управление на питейни и отпадъчни води. Предвижда се цялостното изграждане на канализационна мрежа и ПСОВ в зона кв. Горно Езерово на агломерация Бургас, което ще доведе до включване на цялото население на жилищния квартал към съвременна канализационна мрежа и пълен обхват и пречистване на генерираните отпадъчни води от територията на целевия регион.