Идеята за консервация и частична реставрация на двата храма и принадлежащите им сгради на остров Свети Иван е на път да бъде реализирана, с проекта на арх. Юли Фърков. Имаме подкрепата и на Панайот Рейзи, кмета на Созопол. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” проф. д.и.н. Казимир Попконстантинов, ръководител на екипа, който извършва археологическите проучвания на остров Свети Иван край Созопол. „Ние сме загрижени за съдбата на този императорски и патриаршески манастир”, добави той.
Пред нас имаме още два месеца разкопки, които ще добавят нов щрих към богатата история на този остров. Тази година вниманието ни е съсредоточено върху тази част от манастира, където миналата година открихме основи от по-ранни сгради, върху които са построени самата базилика, в която намерихме реликвария с мощите, и манастирския храм от ХІІІ век, каза проф. Попконстантинов.
„Тези основи в по-голямата си част са основи на сгради от елинистическия период, т.е. от периода, в който е било заселването на острова от древните гърци през VІ – V – ІV в.пр.Хр. Виждаме, че тук освен обикновено селище е имало сгради не само с жилищен характер, а и сгради с култов характер. Не е изключено тук да е имало светилище на бог Аполон. Това ми дава основание да изкажа предположението, че може би не напразно тук е бил построен храм на Свети Йоан Предтеча или Кръстител. Било е необходимо, в древна Аполония, да бъде издигнат храм, посветен на Свети Йоан Кръстител, който се явява като контрапункт на почитания тук бог Аполон. В това отношение вече откриваме достатъчно фактологически материал – основи на сгради, керамика и монети от V-ІІІ в. пр. Хр.”, каза той
Проф. Казимир Попконстантинов е научен ръководител на проучванията, а зам. ръководители са доц. д-р Росина Костова, Цоня Дражева, директор на Регионалния исторически музей в Бургас.
Няма коментари:
Публикуване на коментар