Агенция "Фокус"
Водата в Черно море се е подобрила значително в последните години и по всяка вероятност заключенията на специалистите са, че е във връзка с пускането в действие и експлоатация на пречиствателните станции в Черноморския регион. Това е заявил министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов на заседанието на Министерски съвет в сряда, стана ясно от стенограмата, публикувана на сайта на Министерски съвет. Найденов е съобщил, че е направена проверка съвместно с колегите от румънската изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. Изследвани са десет от най-често улавяните и консумирани риби от нашите черноморски води. Резултатите са прекрасни.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова е съобщила, че в понеделник ще бъдат подписани договори за два от най-важните обекта за канализация и пречиствателната станция за отпадъчни води на Созопол и на комплекс „Слънчев бряг”, Равда. „След десетки години, когато е разрешавано строителство, без да има необходимия капацитет в Слънчев бряг, а в Созопол въобще е нямало пречиствателна станция за отпадъчни води, ще бъде решен този проблем. Десетки милиони левове ще бъдат отделени за тази цел. В Созопол в процедура е и предстои подписването на договора, свързан със строителството на водно заустване, като първи етап на решаване на проблема. Успоредно с това започва изграждането и на пречиствателна станция за отпадъчни води. Това е изключително важно и за двата ни черноморски курорта, като важни туристически дестинации. Едновременно с това, както преди малко колегата Найденов каза, с подобряване състоянието на водите на Черно море”, казва Нона Караджова.
„Госпожа Караджова заслужава доста поздравления. Тя доста тихо и мълчаливо, но много педантично си върши работата. И действително и за Несебър и за Созопол особено това, което в момента успяхме да направим – изграждането и на ВиК и на канализациите и на самите пречиствателни станции и това, което на Златни пясъци направихме с дълбоководното заустване, а се надявам скоро да стартира и самата пречиствателна станция. Кога очакваме да приключи процедурата за голямата пречиствателна станция за Златни пясъци?”, казва премиерът Бойко Борисов.
Според Нона Караджова - дълбоководното заустване ще стартира скоро, а относно самата пречиствателна станция, в момента се извършва проектирането на работния проект, тъй като тя е в рамките на процедурата, която е за подготовка и същевременно изграждане на пречиствателни станции. „За съжаление, една от причините за това голямо забавяне на проектите, което е свързано и с усвояване на средствата е именно липсата на качествени проекти. Това, което заварихме, бяха проекти абсолютно преоразмерени като капацитет, като стойности, многократно надвишаващи това, което е необходимо, поради което към 1 юли 2009 година са били спрени проекти за над 1 милиард лева. Всички тези проекти трябваше да се преработят. Нашите колеги експерти, заедно с общините, работиха наистина в най-високо темпо на работа, за да успеят да подготвят тези проекти и Златни пясъци е също един от тези проекти, които се подготвяха съобразно правилата. Същото беше и със Созопол, където беше преоразмерена пет пъти пречиствателната станция. Същото беше и с Несебър, Слънчев бряг. Но това изисква технологично време, един проект се подготвя минимум година и половина”, казва Нона Караджова. Според премиера Борисов - важното е, че сега с взетите мерки вече Черноморието е много, много по-чисто. „Само за Варна при въведено в експлоатация третично стъпало ще се изливат 25 хиляди тона по-малко фосфор на година. Представете си за какво става въпрос”, е заявила Нона Караджова.
Няма коментари:
Публикуване на коментар