Свети Иван грейва в морето
Вкарваме ток на острова с кабел по дъното, казва Кирил Арнаутски
Ентусиаст или прозорлив предприемач? Кирил Арнаутски отговаря и на двете определения. Още в зората на демокрацията създава една от първите частни строителни фирми. 13 г. по-късно, през 2002 г. търсейки варианти за финансиране на проектите си, създава фондация "Созопол".
- Г-н Арнаутски, вашата фондация "Созопол" се занимава с опазване на културното ни наследство. Това звучи доста екзотично в редиците на родните инвеститори. Как започнахте?- Всичко започна с това, че през 1994 г. купих в Созопол една къща. Бях решил да я възстановя. Тогава нямах представа с какво се захващам. Аз съм строител, но от онази година започнах да се уча, да се занимавам с това, което правя и сега. Когато стартирахме работите в имота, видяхме, че от земята излизат много исторически паметници. Вместо да ги разбием, ние ги запазихме и постепенно вече 14 г. градим нашия музеен комплекс. На практика ние бяхме първите може да се каже опитни зайци, защото позволихме на археолозите да проучат абсолютно всичко. Вече сме почти на финала, това лято музеят трябва да е в завършен вид. Започнах да се интересувам от история, стана ми хоби и сега са занимавам само с това. Вече 12 г. съм жител на Созопол. Фондацията не работи обаче само в Созопол, а на територията на цялата страна. Имаме проекти във Видин, в Мелник, във Варна. Иначе съм роден в с. Владимирово до Монтана, но съм влюбен в морето.
- По ваш проект бяха открити мощите на св. Йоан Кръстител. Как се случи това?
- Благодарни сме на посланикът на Норвегия г-жа Тове Скарстен, която направи страшно много този проект да се движи по нормален начин. Имахме щастието в разкопките да се открият мощите на св. Йоан Кръстител и това е нещо велико. По принцип очаквахме научни открития, тъй като манастирът "Свети Йоан" е бил под прякото ръководство на Вселенската патриаршия. От игумените трима стават патриарси, а един от патриарсите e бил заточен в него. Това говори за мястото на обителта по онова време. Когато се откриха мощите, много хора се питаха дали те са истински. Спор обаче не може да има, защото всички данни - от името и патрона на манастира до това, че находката е единствената с придружаващ документ, говорят за автентичността й. До саркофага с мощите имаше камък с надпис, който гласи, че това са мощите на Предтеча. Това е първият такъв случай в световната история.
- Над какво работите в момента?
- В момента разработваме нов проект, който е нещо много голямо и мащабно. Идеята е да се захрани остров Свети Иван с ток и вода. Това ще се осъществи по дъното на морето с кабел. Проектирали сме и биологичен санитарен възел, където излиза чиста вода. Предвижда се и разширяване на двата кея, за да могат там да пристават кораби с по 60-80 пасажери, които пътуват към Истанбул. Хората ще могат да спрат и да се поклонят в манастира. Мощите са пренесени в черквата "Св. св. Кирил и Методий" в Созопол, но манастирът е свято място. В цял свят като се направи туристически маршрут, в него се включват всички обекти. На Свети Иван ще има и културни мероприятия, които ще се осъществяват в партньорство със страни от ЕС. Събития от международния фестивал "Аполония" също ще се провеждат на острова. Манастирът "Свети Иван" ще бъде осветен, така че да се вижда от брега. Този проект надгражда всички останали, които сме правили досега, и така ще се получи един завършен туристически продукт. За него ще кандидатстваме също по международни програми. С подкрепата на САЩ ще правим и център, в който специалисти ще управляват двата резервата в Созопол. Ако всичко върви по план проектът може да се осъществи до 2014г.
- Участвахте активно с кампанията "Чудесата на България". Как ви помогна инициативата?
- Вече има резултат, и то много голям. Всички обърнаха внимание на това, което става. Ние бяхме много активни в прокламирането на кампанията. Бяхме ангажирали хора от Америка, Австралия, Франция, Германия, Канада да гласуват за Топ 10 на "Чудесата". Тези хора са следили какво става и вече са ангажирани да дойдат да видят за какво са гласували. Във Вашингтон една българка, която учи американците на български народни танци - Сърбинска, народна певица, им обясняваше как да гласуват. И те са потенциални посетители, туристи.
- Съществува спор дали паметниците на културата да се възстановяват в първоначалния си вид, или да се оставят в руини. Вие как смятате?
- Опитът ми показва следното - трябва да се спазват документите, а това в случая е Венецианската харта. В нея пише - не трябва да се допуска намеса там, където няма източници, които да показват как е изглеждал обектът в древността. Обратното - там, където има информация от писмени паметници, от рисунки, стенописи и гравюри, може да се възстанови автентичният вид. Кулата, която ние сме възстановили от крепостната стена, е като тези в Гърция и Турция, от същото време. Знаем в кой период е строена и архитектът направи проект спрямо информацията, която съществува в документите. Ако обектът се вписва в целия исторически комплекс, може да се стигне до кули и до зъбери на стената. Но ако не знаем дали е църква или параклис, прави се само аварийна консервация и проучването продължава.
www.standartnews.bg автор: Сияна Севова
Няма коментари:
Публикуване на коментар