Късчето земя е било духовното средище на Аполония Понтика
След четири месеца разкопки и много открития, археолозите спокойно могат да заявят, че малкото късче земя, намиращо се на няколкостотин метра от Созопол и свързано с града чрез тесен провлак, е било сакрално място за древна Аполония.
Доказват го откритите останки от различни храмове, което според учените превръща острова в българския Акропол. Свети Кирик и Юлита се проучва за първи път от 85 години.
За четирите месеца, през които археолозите извършват спасителни разкопки на остров Свети Кирик и Юлита край Созопол, са открити основите на общо шест храма.
„Единият е християнски, а останалите принадлежат на предримската епоха, т.е. езически храмове, свързани с гръцката култура по тези земи”, обяснява ст.н.с. Кръстина Панайотова, ръководител на експедицията и допълва:
„Остров Свети Кирик ни изненада. Дойдохме тук с песимизъм, защото знаехме, че е много застроен, бил е използван и от военните и не очаквахме такива резултати.”
Свещеното място ...
Учените са попаднали на детайли, които не принадлежат към откритите сгради. Това показва, че на острова вероятно е имало и други антични храмове. Разкритията им дават основание да смятат, че в продължение на 24 века късчето земя е изпълнявало ролята на Акропол на древния гръцки град – държава Аполония Понтика.
„Смело може да се сравнява с Акропола първо, защото Акропол – високо, укрепено място или висок град съответства на географското положение на острова. Свети Кирик е малко по-висок от територията на Созопол или от полуостров Скамний, на който се намира Созопол. От друга страна известно е, че Атинският Акропол е сакрално място, с много храмове. Така че това логично е най-близкият пример, с който може да бъде сравнен остров Свети Кирик на този етап”, обяснява Кръстина Панайотова.
... и Аполон
Предполага се, че на острова е бил разположен и прочутият в древния свят храм на Аполон с 13-метрова бронзова статуя на гръцкия бог, дал името на града. Доказват го и откритите множество стрели, свързани с култа към него.
Статуята няма как да бъде намерена тук, защото се знае, че римският завоевател Марк Лукул, след като превзел Аполония я отнесъл в Рим.
След това най-вероятно е претопена за оръжие, каквато е била съдбата на много други статуи по онова време, разказва Кръстина Панайотова. Археоложката и нейният екип обаче се надяват да открият храма на най-популярния бог в девността.
Културен център или атракцион за богаташи
Досега частично са проучени едва четири декара от острова, който се простира на площ от 83 декара и е свързан със Созопол чрез провлак.
Бившата военна база от години е обект на различни инвеститорски интереси, включващи изграждането на хотели, казино за богаташи и други атракциони.
Според учените, е най-добре след като бъде изследвано, мястото да се превърне в културен център.
„Тук има лятно кино, има голям сграден фонд, който може да се използва за галерии, за концертни зали. Самото училище, което е паметник на културата, може да бъде превърнато в музей на презморската търговия. Така че нека този остров да си остане такова райско кътче, каквото изглежда в момента, с цялата зеленина, съхранило културната памет на населението през вековете”, казва Кръстина Панайотова.
Находките без съмнение са уникални и проучванията трябва да продължат, категорични са учените.
Още повече че този храмов комплекс вероятно ще остане единствен по нашите земи, защото останалите гръцки колонии, като Варна, Несебър и Балчик отдавна са заселени и застроени.
Текст и снимки: http://www.factor-bs.com/news-10498.html
Няма коментари:
Публикуване на коментар