Остров Свети Иван е най-големият от петте острова в българските териотиални води на Черно Море. Площта му е около 660 дка. Намира се на 910 метра от най-северната точка на полуостров Столец, в Созопол. На острова има сонарен фар, който подава звукови сигнали и заедно с фара на нос Емине показват пътя на плавателните съдове към Бургаския залив.
През 7-ми век преди Христа на него е построено тракийско светилище. На южния му бряг през 7-ти век преди Христа е издигнат друг голям храмов комплекс, а високата 13,2 метра статуя на бог Аполон е в центъра. Храмът "Св. Богородица" е бил изграден в средата на 5-ти или началото на 6-ти век от новата ера и вероятно е бил свързан със значителен манастирски комплекс. След известно прекъсване манастирът е бил възстановен през втората половина на 10-ти век и се преврнал в активен книжовен център, особено популярен по време на Втората Българска държава.
До остров Св. Иван е по-малкия му събрат остров Св. Петър. Той също влиза в рамките на защитената територия. Площта му е само 4-5 декара. Той е известен като "осторъвт на птиците", благодарение на които скалите му имат характерен светъл цвят. Предполака се, че е отделен от остров Свети Иван след природен катаклизъм, тъй като той не е споменаван в исторически извори до 9-ти век. От античността на него са намерени останки от керамика, а от Възраждането - останки от параклис.
Това е любимо място за гмуркане. Водите около двата острова съхраняват уникален подводен феномен, известен като "каменната гора". На дълбочина около 20 метра се разкриват стотици каменни колони с диаметър от 4-5 метра. Проучванията на различни специалисти показват, че това са дървета, расли преди 70 млн. години, които в един момент са били заляти от морето. Смята се, че водата, която ги е покрила, не е съдържала кислород и вместо да изгние, дървесината на гигантските растения се е вкаменила.
Инфо: www.bgizlet.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар