понеделник, 21 март 2011 г.

Любопитно !

информация: http://www.bgizlet.com

Cherno_more_pod_voda_7Подводният риболов не е с дълга история у нас - започва развитието си едва през 1952 година. По това време екипировката е труднодостъпна, което и ограничава броя на практикуващите. Налага се те сами да изработват екипировката и да се усъвършенстват в подводния риболов. В края на 60-те години започват да се провеждат и първите национални състезания по подводен риболов. През 1971 година е организирано международното състезание за наградата „Сребърната амфора”. Постепенно се обособяват и други турнири. Клубовете по подводен риболов в България са групирани около няколко центъра - Варна , Бургас , Созопол , София и други.

Тук с помощта на специалисти, ви представяме кратки анотации на всички подходящи места за гмуркане и подводен риболов по българското Черноморие.

В Черно море се срещат рибите кефал, платерина, врана, дорада, зъбар, лефер, лаврак, минокоп, морска хиена, пеленгас, паламуд, салпа, спари и други.

Имайте обаче предвид, че подводният риболов, свободното гмуркане, леководолазният спорт, както и всички подводни спортове дискутирани и представяни на тази страница спадат към екстремните спортове и практикуването им е потенциално опасно за живота и здравето както на практикуващия, така и за околните.

Всички материали и текстове представени на тази страница изразяват единствено мнение на автора, подготвил материала и не бива да се приемат за абсолютната истина. В тях освен претенция за всеобхватност има и голяма доза субективност.
Текст Стоян Иванов. Подводни снимки от водолазите Христо Янчев, Александър Божков, Валтер Ръсовски, Филип Малеев и Ричард Херман. Други снимки от Стоян Радулов, Сава Карадимитров, материали на Природен парк Странджа и архив на BGизлет

Северно Черноморие


Cherno_more_pod_voda_8Крапец - открит бряг, изложен на ветровете. Дъното често е мътно. Ловната зона е между къмпинга и плажа пред село Крапец .

Шабла - вижте повече за Рибарско селище "Кария" - Шабла и за град Шабла .

Тюленово - брегът е труднодостъпен. Мястото е особено интересно за посещаване заради наличието на доста пещери, отворени към морето.

Камен бряг и "Яйлата" - тези места са интересни през есента. Харпунистите е добре да внимават за резките температурни разлики между водните пластове, които тук са нещо обичайно. Вижте повече за природния феномен Камен бряг и за археологически и природен резерват "Яйлата”

Тауклиман - Това е може би най-живописното за целта място по цялото Северно Черноморие. На брега е ваканционно селище 'Русалка' . Условията за риболов са много добри заради множеството малки заливчета, пещери и пръснатите в морето скали.

Нос Калиакра - тук достъпът до водата е труден и самата тя често е мътна. Въпреки това носът е на пътя на мигриращите видове. На север ловната акватория родължава до местността Болата, където мещете да попаднете на лаврак. На юг от носа при северен и североизточен вятър са възможни струпванията на огромни рибни пасажи. Вижте повече за носа тук: Нос Калиакра

Каварна - Водите под нос Чиракман тук са единственото подходящо място. Виж повече за град Каварна .

"Албена" - този курорт не е особено подходящ за харпунистите. Свлачищата край брега размътват водата. Освен платерина обаче тук не е изключено да попаднете на лаврак.

Кранево - Караташ - Обстановката тук е почти идентична с тази на курорта "Албена" .

Балчик - местност Тузлата . Вижте повече за нея тук: Местност Тузлата, както и за град Балчик .

Аладжа банка - в близост до Природен прак 'Златни пясъци' и едноименния курорт. Това е просторна сека, отбелязана и на морските карти. Скалите са на едва 1,8 м. от повърхността. Трафикът на морски съдове обаче изисква от харпуниста доста предпазливост.

Курорт "Св. св. Константин и Елена" - Районът е интензивно "експлоатиран" от варненските харпунисти. Богат е на платерина, кефал и понякога - лефер.

Варна - Ако има място, подходящо за подводен риболов тук, то специалистите посочват скалистите води край Траката . Замърсяването на водата обаче прави задачата почти невъзможна. Виж тук повече за Варна .

Нос Галата - Всащност става дума за обширен район между нос Галата и нос Иланджик , включително залив Фичоза . Районът включва много акватории, където често са провеждани състезания. Особеното тук е, че калканът се задържа най-дълго - до края на месец май.

Черни нос - това е на около 6 морски мили южно от Устието на река Камчия. Открай време има славата на богато място на лаврак. На юг се намират Бели нос и нос Св. Атанас . На триста метра от втория има подходящ за риболов риф.

Монопетра - това е ограничен район в близост до град Обзор . Освен платерина и лефер, тук може да се открие и калкан.

Нос Кочан - малко скали, но достатъчноколичество риба. Отличава се с много добра видимост.

Южно Черноморие

Cherno_more_pod_voda_3Нос Емине - Лавракът така и не си е отишъл от тези места. Проблем е обаче, че мястото е почти недостъпно от сушата. Тук има разнообразни дълбочини и големи пасажи риба.

Свети Влас - Тук се ловува на изток от града и далеч от яхтеното пристанище, към края на залива. Дъното е еднообразно и покрито с кафеви водорасли. Каменната ивица е сравнително тясна.

Несебър - Целият полуостров беше изключително подходящо място за подводен риболов, но преди застрояването и укрепването на бреговете с бетон. Тук беше рай за начинаещите, заради сравнително малките дълбочини. Сега останаха ограничени участъци в източната част на острова-полуостров. Все пак не всичко е отчайващо. За опитните рибари има останали възможности. Хитрината тук е, че винаги има подветрена страна. Водите около новите части на града не се препоръчват изобщо заради мътната вода. Виж тук повече за Несебър .

Спортна база на НСА - интересен е рифът, но той е доста отдалечен от брега. На север зоната се простира поти до Несебър , а на юг - до Равда . Но и тук презастрояването има оши последици за чистотата на водата. Привлекателна за лов тук е Акултирия .

Равда - там има зона, широка около 300 метра, намира се под бившите детски лагери и градчето. Но току преди старото рибарско ристанище водите са мътни, понеже там се излива мръсния канал на града. В южна посока нещата стават по-добре.

Поморие - Подходящи са скалистите места около града. Като място с особен интерес е посочвана намиращата се на югоизток Ставро банка с дълбочина около 5 метра.

Крайморие - подходяща за лов е зоната на юг от стария къмпинг. Вижте още за Рибарското селище "Ченгенето" - Бургас

Отманли - Замърсяването тук си е казало думата и мястото днес е абсолютно непривлекателно. Водата е мътна и освен камънаци или някоя част от стара амфора едва ли ще откриете.

Черноморец - подходящ е районът около селото, както и около местността Червенка. Специалистите препоръчват харпунистите да избягват места с табели "Внимание! Радиокативно!".

Созопол - Една от люлките на българския подводен риболов. От тази точка на юг морето се променя и става по-бистро, по-дълбоко и по-богато. Може да се ловува и около града, но истинската зона е на юг от Харманите през Райския залив, Кефалония, Дюни и свършва при истинския рай за попчета - Алепу. В Созопол има много професионалисти и любители гмуркачи - ще ги откриете на пристанището. Оттам може да се вземе лодка и оборудване и да се отиде на по-дълбоководно изживяване във водите около о. Св. Иван. Виж тук повече за Созопол .

Змийския остров - е място, славещо се с добра репутация за гмуркане. Тук, казват, че морето "все нещичко" ще даде. Интересна е терасовидната спускаща се северна страна на острова. Начинаещите харпунисти трябва да внимават з атечението, което често се появява между острова и брега. Но построената буна на Аркутино вече е отнела част от очарованието на тукашните води. Виж още: Река и резерват „Ропотамо”

Приморско - това е акватория често експлоатирана за състезания. Интерес педставляват скалите на север и зоната над бившата резиданция "Перла". Водите в посока Маслен нос също са добри. Виж тук повече за Приморско .

Китен - харпунистите наричат зоната на юг от кея - Елдорадо. Името само говори за себе си. Заливът Атлиман е любим на мнозина, но плажът е пренаселен с почиващи през лятото.

Лозенец - акваторията започва от секата, намираща се навътре в морето срещу стария курорт Юг. Тук често се срещат спаридови риби. На юг, към Корал, по време на мелтем има идеални условия за лов. На това място не са изключени срещи с пеленгас. Богат на риба е целият район около селото и особено разположената на юг сека.

Царево - подходящата да риболов зона започва от многобройните малки заливчета на север от къмпинг "Арапя" . Изключително живописното море може да накара ловеца да забрави за тълпите почиващи лете. Тук не са изключени срещи с лаврак. Подходяща е и цялата зона окол ограда, който често е бил домакин на състезания. На юг се намира заливът Лафина, но заводът за лодки прави нещо повече от това просто да разваля гледката... Виж тук повече за Царево .

Варвара - Безспорно едно от най-красивите места по цялото Черноморие. Тук харпунистът може да очаква да зърне дори и най-редките видове. А има и калкан... Виж тук повече за Варвара .

Ахтопол - всички околни брегове могат да се превърнат в любимо място за лов на всеки харпунист. На юг от града се намира залива Ахтото. Виж тук повече за Ахтопол .

Синеморец - селото става все по-пренаселено, което разваля до известна степен част от все още дивото му очарование. Мястото е богато на всякакъв вид риба и рядко харпунистите остават недоволни. Виж тук повече за Синеморец .

Резово - до неотдавна забранена гранична зона, където и днес срещата с патрули не е изключена. Но богатството на риба е толкова голямо, че всяка малка разправия си струва. А и тръпката да се гмуркаш до самата граница не е малка. Виж тук повече за Резово .

Подводните кадри са заснети от водолазите Христо Янчев, Александър Божков, Валтер Ръсовски, Филип Малеев и Ричард Херман

Няма коментари: