събота, 5 декември 2015 г.

Димитър Недев: Археологическите дейности в Созопол и близката околност протичат в две направления

Археологическите дейности в Созопол и близката околност протичат в две направления. Това каза за Радио „Фокус”- Бургас Димитър Недев, директор на Археологическите експозиции в Созопол и Черноморец. По неговите думи, това са провеждане на спасителни разкопки във връзка със строителната политика на общината и изграждането на инфраструктурата на територията на Созопол.”Повече от 20 години се провежда перманентна археологическа програма, в която участват Археологическият институт към БАН, Бургаският регионален музей, Националният исторически музей, Историческият музей в Созопол, както и Великотърновският университет, представляван от проф. Казимир Попконстантинов“, уточни той.
Подводна и надземна археология се правят в няколко центрични ядра – остров „Свети Иван“ и остров „Свети Кирик и Юлита“, старата част на Созопол, както и две ранновизантийски крепости на територията на Черноморец, обясни Недев. Той допълни, че се работи и по сътрудничество с френска страна. През годината са проучени повече от 10 археологически обекти. „Настоящият период е краят на сезона - проучваме два малки обекта, свързани с изграждането на жилищни сгради. Резултати има само при единия. Открита е ранновизантийска сграда с няколко интересни находки. Предвижда се разкопките да приключат около 15-ти декември“, допълни Недев. 

Тази година отново е проучван Античният некропол на Аполония, където са намерени и проучени няколко десетки гроба с интересни гробни дарове. Археологът обясни, че в колекцията на музея вече има съдове за благовония и такива за пиене на вино, но те не могат да се отличат с особени художествени качества.

Тази година на територията на остров „Свети Иван“е открита късноантична гробница, където е засвидетелстван ритуал с жертвено животно. Проведени са мероприятия, свързани с укрепване на разкритите структури. „Този гроб вече много ясно и конкретно датира църквата, свързана с мощите на Св. Йоан, която някъде в първата половина на 6-ти век вече е съществувала. Така че още един термин хронологически чрез тази гробница придобихме“, каза Недев.

Той обясни, че втора година се работи в района на Черноморската крепост „Хрисосотира“ . Там са изяснени параметрите на укрепителната стена с много интересни находки, които добре датират периода на изграждането на крепостта. Археологът уточни, че са потвърдени данните, че на това място преди е имало селище, може би укрепено пристанище, от времето на късноархаична Аполония, т.е. втората половина от 6-ти в. пр. Хр. По думите му, вече е ясно трасето на крепостната стена, разкрити са няколко кули, намерени са 40 предмета, които са собственост на Националния исторически музей. Разкопките ще бъдат включени в експозицията на музея „Св. Никола“ в Черноморец, допълни Недев. Находките са реставрирани и вече са в Археологически музей Созопол и в началото на следващата година ще бъде обновен музейният модул. 


Няколко обекта са проучени и на територията на архитектурно-историческия резерват „Старинен Созопол“, допълни той. Недев посочи, че там е намерена голяма сграда от втората половина на 4-ти до 2-ри век със следи от стенописи и много интересни находки. Той уточни,че се работи също в областта на южната крепостна стена, където по проект се изгражда информационен център. „Там най-забележителната находка е един малък фрагмент от етруска керамика, която вероятно е достигнала до Созопол“, каза Недев. Според него това е станало чрез посредническата търговия на Милет. 


По думите на Недев, в момента се работят два археологически обекта с неголяма площ. „Това са спасителни разкопки на западния бряг на Созополския полуостров. Единият е без резултат. В другия и в момента върви почистването на ранновизантийска сграда, частично разрушена от по-късни строителни вмешателства през Средновековието“, обясни археологът. Хронологическият обхват на обекта е от 6 в. пр. Хр. до 17 в. 

Виолета ТАСЕВА  http://www.focus-news.net/

Няма коментари: