понеделник, 29 юни 2015 г.

Един от най-големите гръцки гласове - легендата Йоргос Даларас, идва за първи път у нас това лято

инфо: VESTI.BG
Един от най-големите гръцки гласове - легендата Йоргос Даларас, идва за първи път у нас това лято.
Концертът е от 20,30 ч. на 5 август на обновения стадион в Созопол "Арена Созопол". Музикантът идва у нас по покана на фондация "Солей" и с подкрепата на община Созопол.
Билетите за събитието са на цени от 40 до 60 лв. и ще са в продажба от утре в мрежата на Eventim.bg.
Йоргос Даларас е един от най-популярните гръцки изпълнители не само в родината си, но и в цял свят.
Не случайно с него записват и пеят световни звезди като Стинг, Пако де Лусия, Ал ди Меола, Горан Брегович, Питър Гейбриъл, Брус Спрингстийн и много др.
Самият той изпълнява музиката на най-големите гръцки композитори, като Микис Теодоракис, Манос Хадзидакис, Апостолос Калдарас, Манос Лизос, Поли Пану и много други.
Съвместни изпълнения Даларас има и с редица световноизвестни симфонични оркестри. Той може да се похвали и с многомилионни продажби, стотици концерти и десетки турнета в цял свят.
Не случайно през 1994г. големият гръцки певец Стелиос Казанзидис възкликва за него
"Което и радио да пуснеш, все Даларас"
Неговият чист, висок, кристален глас, магнетичното му сценично присъствие и музикални умения правят името му нарицателно за гръцката музика. Той винаги е и в челните редици на иновациите в съвременната музика на страната.
Роден е през 1949 г. в Неа Кокина (Пирея). Първите му изпълнения са в стил лаика, ребетика и димотика. Бащата на Йоргос - Лукас Даралас, е известен изпълнител в стила ребетика, а чичовците и дядо му също са били музиканти.
От малък Йоргос започва да работи. На 15 години изпълнява Pikros Kahmos - песен на баща си, като възрастният Даларас го съпровожда на бузуки. На 17 години той вече пее професионално.
Първите му опити са в музикалнен център заедно със Стелио Перпиниади, където пее и свири на китара. Едновременно с това прави прослушвания, но го отхвърлят, като изтъкват като причина възрастта му и необработения глас.
През 1967 г. записва песента "Просмони", а малко по-късно Спирос Загореос - много добър приятел на баща му, кани Макис Мацас да го прослуша.
Мацас е ентусиазиран и Йоргос Даларас подписва първия си договор. През 1968 г., след няколко участия в сборни албуми, записва първия си албум с песни на Куюмдзис, Мицакис и др.



Проф. Виолета Нешева, археолог: В Созопол активно се развива археологическият туризъм

В Созопол активно се развива археологическият туризъм, и то в много голяма степен. Това каза в интервю за Радио „Фокус” – Бургас проф. д-р на историческите науки Виолета Нешева, която е ръководител на разкопките, на един от обектите в града. Според нея има голям интерес от страна на туристите. „Те идват в България, за да видят останки от предишни епохи. Имаме замък от ІХ – Х в. цял, запазен. Виждаме го във вида му от ХVІІІ в. На други места могат нещата да се видят в руини, в движение на времето”, смята проф. Нешева. По нейните думи много чужди граждани минават покрай археологическите разкопки, заглеждат се и се интересуват. „За болшинството това е много интересно, загадъчно. Чудят се как така като разкрият археолозите някакви видове, могат да направят реконструкция – било мисловна, било на по-големи археологични конструкции. Много е интересно”, допълва тя. Специалистът смята, че Созопол е спечелил една добра слава, когато бе номиниран в Световната туристическа организация. Тя припомня, че една от трите награди получи именно Созопол. По нейните думи съвсем заслужено, защото е един много интересен исторически град. Проф. Нешева изрази благодарността си на кмета на община Созопол Панайот Рейзи, който по нейните думи е много голям любител на историята и прави всичко по силите си, за да подпомага археологията. „Също така фондация „Созопол”, която изигра голяма роля за отличието на града в Световната туристическа организация. Има много запалени хора. Археологическия музей начело с неговия директор Димитър Недев, който уникална личност като специалист. Той познава всяка педя от град Созопол”, смята Нешева. Тя издаде, че голяма подкрепа за археологическите разкопки се получава и от проф. Божидар Димитров, който е роден в Созопол.

"Созопол" се опъна на "Славия", но загуби с 2:3

"Созопол" загуби с 2:3 от "Славия". Контролната среща между двата отбора се състоя на стадион „Славия“ в София пред около стотина зрители. „Небесносините“ можеше да стигнат поне до равенство, но грешка в тяхната защита 4 минути преди края на мача позволи на домакините да се поздравят с успеха.
"Славия" откри още в 9-ата минута чрез Ивайло Димитров. „Небесносините“ обаче се вдигнаха и успяха да изравнят. Мирослав Коев отправи топовен изстрел от фаул, топката рикошира в напречната греда на Георги Петков и се върна при Георги Хашев, който от метър изравни. При този резултат приключи и първото полувреме. През вторите 45 минути домакините отново успяха да излязат напред в резултата. Възпитаниците на Румен Димов обаче за втори път изравниха. Любомир Цеков открадна топка от „бялата“ защита и прати топката в мрежата на "Славия". В 86-ата минута груба грешка в защитата на "Созопол" позволи на столичани да отбележат трети гол. В последните секунди "небесносините" можеха отново да изравнят, но удар от далечно разстояние премина покрай дясната греда на "белите". Веднага след срещата созополчани отпътуваха обратно за морето, след като подготвителният им лагер приключи. Футболистите ще получат два почивни дни, след което ще продължат с подготовката при домашни условия.
източник: www.7sport.net

Михаил Билалов се присъединява към актьорите преподаватели на тазгодишния Арт Фест на МОНТФИЗ в Созопол

Михаил Билалов се присъединява към актьорите преподаватели на тазгодишния Арт Фест на МОНТФИЗ в Созопол. Джаро ще предава опита си на студенти, любители актьори и професионалисти от 26 юли до 2 август 2015.

Билалов ще води уъркшоп в продължение на 6 дни заедно с колегите си Асен Блатечки, Башар Рахал, Койна Русева и Филип Аврамов - Фицата.
За първи път тази година ще има и специален уъркшоп по режисура, за който ще отговаря младата надежда Тея Сугарева. Тя спечели награда "Икар" за режисьорски дебют през 2014 година и само година по-късно се присъединява към МОНТФИЗ Арт Фест 2015, за да сподели своя опит и да подкрепи настоящи и бъдещи колеги.

източник:  standartnews.com

четвъртък, 25 юни 2015 г.

МОРСКА АРТ ОЛИМПИАДА 2015 СОЗОПОЛ/програма/

КОНКУРС- АКАДЕМИЯ НА ИЗКУСТВАТА
„ХАРМОНИЯ И СИЛА” 2015 СОЗОПОЛ
за купа "ОЛИМП"
27.06-5.07.2015 г.
ПРОГРАМА:
27.06
16:00-17:00 - репетиция на сцена
20:00 – Концерт на гост състави от Русия и Беларус
28.06
16:00-17:00 - репетиция на сцена
20:00 – Концерт на гост състави от Русия и Беларус
29.06
Пристигане и настаняване - след 14 ч. 14:00-15:00 - проби на сцените
15:15 - Техническа Конференция със съдии и ръководители в Читалище - Созопол
16:00 ч. – Конкурсна програма – Стил АКРОБАТИК ДЕНС всички категории /сола, дуети, групи, формации/ и всички възрасти - ЗАКРИТА СЦЕНА-ЧИТАЛИЩЕН ТЕАТЪР СОЗОПОЛ и/или АМФИТЕАТЪР „Аполония” СОЗОПОЛ
20:00 ч. – Парад, Официално откриване, Финали Стилове ВОКАЛНО ПЕЕНЕ и АКРОБАТИК ДЕНС - АМФИТЕАТЪР „Аполония” СОЗОПОЛ
30.06.
10:00 - Екскурзии, шопинги, атракции, плаж
10:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
11:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
12:00 ч. - АКАДЕМИЯ'2015 - Мастер клас в зала 1
16:00 ч. – Конкурсна програма – КВАЛИФИКАЦИИ и ФИНАЛИ  всички категории / сола, дуети, групи, формации/ танцов стил ХАРАКТЕРНИ ТАНЦИ всички възрасти  - ОТКРИТА, АМФИТЕАТЪР и ЗАКРИТА СЦЕНА-ЧИТАЛИЩЕН ТЕАТЪР СОЗОПОЛ
20:00 ч. – ГАЛА-КОНЦЕРТ ОТ ДЕНЯ с НАГРАЖДАВАНЕ; ОТКРИТА-АМФИТЕАТЪР / ЗАКРИТА СЦЕНА-ЧИТАЛИЩЕН ТЕАТЪР СОЗОПОЛ
01.07
10:00 - Екскурзии, шопинги, атракции, плаж
10:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
11:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
12:00 ч. - АКАДЕМИЯ'2015 - Мастер клас в зала 1
16:00 ч. – Конкурсна програма – МОДЕРН/ЛИРИКЪЛ-КОНТЕМПОРАРИ за възраст мини и деца, КЛАСИЧЕСКИ ТАНЦИ всички възрасти, ВОКАЛНО ПЕЕНЕ - ВСИЧКИ ВЪЗРАСТИ, ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ - ВСИЧКИ ВЪЗРАСТИ - АМФИТЕАТЪР и ЧИТАЛИЩЕ
20:00 ч. – ГАЛА-КОНЦЕРТ ОТ ДЕНЯ с НАГРАЖДАВАНЕ; ОТКРИТА-АМФИТЕАТЪР / ЗАКРИТА СЦЕНА-ЧИТАЛИЩЕН ТЕАТЪР СОЗОПОЛ
02.07
10:00 - Екскурзии, шопинги, атракции, плаж
10:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
11:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
12:00 ч. - АКАДЕМИЯ'2015 - Мастер клас в зала 1
16:00 ч. - Конкурсна програма – ОУПЕН-СВОБОДЕН СТИЛ МИНИ, ДЕЦА, ЮНОШИ, СЕНЬОРИ, всички възрасти, БЕЛИ ДЕНС - всички възрасти - АМФИТЕАТЪР и ЧИТАЛИЩЕ
20:00 ч. – ГАЛА-КОНЦЕРТ ОТ ДЕНЯ с НАГРАЖДАВАНЕ; ОТКРИТА-АМФИТЕАТЪР и ЗАКРИТА СЦЕНА-ЧИТАЛИЩЕН ТЕАТЪР СОЗОПОЛ
03.07
10:00 - Екскурзии, шопинги, атракции, плаж
10:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
11:00 ч. – АКАДЕМИЯ’2015 - Мастер клас в Зала 1
12:00 ч. - АКАДЕМИЯ'2015 - Мастер клас в зала 1
16:00 ч. - Конкурсна програма – МОДЕРН/ЛИРИКЪЛ - КОНТЕМПОРАРИ ЮНОШИ И СЕНЬОРИ, УЛИЧНИ ТАНЦИ всички възрасти и МТВ всички категории /сола, дуети, групи, формации/, всички възрасти - АМФИТЕАТЪР и ЧИТАЛИЩЕ
20:00 ч. – ГАЛА-КОНЦЕРТ ОТ ДЕНЯ - АМФИТЕАТЪР СОЗОПОЛ
Мис „ОЛИМП” и Мистър „ОЛИМП”
04.07
10:00 ч. - КОНКУРСНА ПРОГРАМА - ПРОДУКЦИИ и МАЖОРЕТНИ ТАНЦИ
11:00 ч. - АКАДЕМИЯ'2015 - Генерални Репетиции от Мастер класовете
13:30 ч. - АКАДЕМИЯ’2015 - Генерални Репетиции от Мастер класовете
15:00 ч. - АКАДЕМИЯ'2015 - Генерални Репетиции от Мастер класовете
17:30 ч. - ГЕНЕРАЛНА РЕПЕТИЦИЯ НА СЦЕНА ЗА ХОРЕОГРАФИИТЕ ОТ АКАДЕМИЯ'2013
20:00 ч. – ГАЛА-КОНЦЕРТ С УЧАСТИЕ НА НАЙ-ДОБРИТЕ ХОРЕОГРАФИИ, - ВСИЧКИ СТИЛОВЕ ОТ ЦЯЛАТА ТАНЦОВА ОЛИМПИАДА * КОНЦЕРТ НА УЧАСТНИЦИТЕ В АКАДЕМИЯТА * НАГРАЖДАВАНЕ „ГРАНД ПРИ“, КУПА "ОЛИМП" 2014 * СТИПЕНДИИ * АМФИТЕАТЪР СОЗОПОЛ * ОФИЦИАЛНО ЗАКРИВАНЕ
05.07
11:00 ч. – МЛАДЕЖКА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА РАЗМЯНА НА ПРИЯТЕЛСТВА И КОНТАКТИ
ОТПЪТУВАНЕ
Залата за Семинари е в Народно читалище - Созопол
Организаторите си запазват правото за промени!


Безплатни прегледи в Созопол

Община Созопол и здравното предаване на БНТ „ Зелената линейка” организират безплатни дерматологични прегледи за деца и възрастни в Созопол.
Прегледите ще се проведат на 27.06.2025 г.,събота от 10.30 часа до 15.00 часа в линейка, която ще бъде ситуирана на пл. Хан Крум до входа на НЧ” Отец Паисий”.
Всеки жител на града ще има възможността да се консултира с лекар-специалист.
Реда и записването става на място по ред на пристигащите. “Зелената Линейка” разполага с професионална техника и всеки желаещ ще може да получи ценни съвети.

сряда, 17 юни 2015 г.

С три нови попълнения и няколко гръмнати бутилки шампанско отборът на „Созопол” стартира лятна подготовка за сезон 2015/2016 във футболна „Б” група

С три нови попълнения и няколко гръмнати бутилки шампанско отборът на „Созопол” стартира лятна подготовка за сезон 2015/2016 във футболна „Б” група.

На „Арена Созопол” старши треньорът Румен Димов изведе 25 футболисти. Новите в състава са 17-годишният Милен Димов, Ангел Маринов и Емануил Манев. За нов може да се счита и Мирослав Радев, който се присъедини към отбора в началото на тази година, но нямаше право да играе за друг клуб.

Централният защитник Ангел Маринов идва от „Черно море“, нападателят Милен Димов е възпитаник на Детско-юношеската школа на „Черноморец“ и подписа за 4 години, а халфовете  Емануил Манев и Мирослав Радев са от „Нефтохимик“.

От групата отсъстваше Васил Тачев, който ще се присъедини към отбора по време на лагера. 

Наставникът Румен Димов разкри, че желанието на ръководството е да привлече футболист от чужбина. Преговори се водят с двама нападатели. 

За новия сезон „Созопол” няма да разчита на Венцислав Гюзелев и Николай Домакинов.

От 18 до 27 юни Румен Димов ще отведе състава на лагер в Благоевград. Уговорени са няколко контролни срещи. На 20.06 от 18.30 ч. срещу „Пирин” /Бл/, за 24-и се търси съперник, на 26-и срещу „Септември” /Симитли/ с. Крупник, за 1 юли също се търси съперник. На 4 юли от 19.00 ч. „Созопол” излиза срещу „Ботев” /Гълъбово/ на „Арена Созопол”, на 8-ще играе срещу „Черноморец”, а на 11 юли от 19.00 ч. гостува на ОФК „Поморие”.
източник: burgasnews.com

вторник, 16 юни 2015 г.

Божидар Димитров: Находка на амулет позволява на Созопол да съди Скопие

За ново сензационно археологическо откритие в Созопол съобщи директорът на Националния исторически музей (НИМпроф. Божидар Димитров, според когото находка на древен амулет с осемлъчна звезда дава право на местната община да съди Македония за националния й символ.

В неделя по време на разкопки в Созопол е открит оловен бурканий, поясни историкът. Букраниите са особен вид амулети с форма на бича глава, появили се в античния гръцки свят (и оттам преминали и при траките) в края на V в. пр. Хр.

Амулетът-букраний от Аполония Понтика (както се е наричал Созопол в тази епоха) е именно от това време, заяви проф. Божидар Димитров.

Отличителното на созополския амулет, е, че върху челото на бика е поставен соларен символ във формата на осемлъчева звезда, станала известна като герб и знаме на днешната република Македония.

Божидар Димитров напомни, че според скопските държавнотворци тази звезда е била символ на древната македонска държава и за първи път била създадена и използвана от Филип ІІ Македонски във втората половина на ІV век пр. Хр. Такава звезда имало в гроба му в с. Вергина (Северна Гърция).

"Тази звезда бе лепната върху герба и знамето на днешно Скопие. В интерес на истината звездата от Вергина бе с повече лъча, но под натиска на Атина Скопие ги ограничи до осем лъча. Тогава скопски зевзеци с българско самосъзнание призоваха Япония да протестира, тъй като държавният флаг на Македония стана копие на знамето на японския императорски флот. Но Япония не протестира и досега кой знае защо не го прави", коментира директорът на НИМ.

По думите му, сега обаче сега можела да протестира община Созопол, наследник на Аполония Понтика.

Созополската звезда е с век по-стара от тази на Филип Македонски и очевидно била открадната от него при пребиваването му в Аполония Понтика, смята Божидар Димитров.

Според древни историци Филип Македонски имал много добри връзки с Аполония и градът му посредничел в преговорите със скитския цар Атей. Преговори със созополско вино и созополски паламуд няма начин да не завършат с успех и Филип оставил града независим. Не без да открадне един от символите му - лекуващото слънце.

"Созополската звезда е с век по-стара от тази на Филип Македонски и очевидно е открадната от него при пребиваването му в Аполония Понтика”, допълва директорът на НИМ.

Според него кметът на Созопол трябва да потърси правата на града, тъй като "не може Македония безплатно да ползва българско интелектуално постижение”.

Община Созопол може да осъди Македония за "неправомерно ползване" на древен паметник, казва още Божидар Димитров. В България има такъв член в закона и много фирми, ползващи ритони на Панагюрското съкровище, са били осъдени да платят на музеите солидни суми. Адвокати вече ровели в международното законодателство, тъй като българските закони все още не действат на територията на Македония.

Според Божидар Димитров кметът на Созопол Панатйот Рейзи трябвало да потърси правата на града върху тази негова интелектуална собственост. "Идват избори и някой и друг милион евро едва ли ще са му излишни. Не може Македония безплатно да ползва българско интелектуално постижение", завършва директорът на НИМ по темата за буркания.

източник: mediapool.bg

вторник, 9 юни 2015 г.

Pioneer" - Wreck Diving, Bulgaria

Успешно начало на археологическите проучвания в Черноморец

Започна втория археологически сезон на полуостров Хрисосотира ( Златния спасител или Христос спасител ) разположен в източната част на землището на гр. Черноморец, Община Созопол. Археологическите проучвания се ръководят от доц. д-р Иван Христов от Национален исторически музей. В експедицията на НИМ участват археолози от Регионалния исторически музей в гр. Бургас. Разкопките се финансират от НИМ и Министерство на културата с активната подкрепа на кметовете Панайот Рейзи и Добри Добрев.
За втора поредна година изследванията са съсредоточени върху ранновизантийската крепост на полуострова издигната при управлението на император Анастасий в края на V век и просъществувала до началото на VІІ век когато и превзета от славяните. Крепостта е обхващала площ от 63 дка и при необходимост е приютявала 2000 души население.
Археолозите за кратко време са проучили трасето на 300 метра крепостната стена простираща се в западната и североизточна част на полуостров Хрисосотира. Дебелата 2, 40 м стена е притежавала 4 кули, две от които са проучени през този сезон. Предстои подводна експедиция да проучи трасето на стената и в морето, където освен края на западната крепостна стена се очаква да се открие и пристанищни съоръжения от VІ век.
В самото начало на м. юни екипа на д-р Христов попадна на основите на голяма сграда прилепена до крепостната стена с размери 13/6 метра. Сградата е била обществена трапезария богата на керамични съдове и монети запазени на място под рухналия опожарен покрив. Първите 20 съда ( амфори, купи и гърнета ) са предадени в музея на гр. Черноморец където опитен реставратор в най-кратки срокове ще ги реставрира и постави в експозицията. Общият брой на съдовете от тази сграда е бил не по-малко от 50. Монетите намерени на пода са от времето на императорите Юстиниян Велики, Тиберий Константин, Маврикий Тиберий, Фока и Ираклий. Най-късната открита монета за сега е от 614 г. С тази година се свързва и съкрушителния поход на авари и славяни които опустошават много селище и крепости в дн. Югоизточна България.
По време на реставрацията на предоставените на Музея в Черноморец артефакти, реставраторът Койчева е попаднала на две амфори, които променят представата за развитието на Черноморец и региона през най- ранното Средновековие. На амфорите е открит текст, който разкрива, че са попаднали в земите на днешна Червенка от бреговете на Северна Африка.Това откритие допълва историята на района, който през 7 век е бил важен търговски  и мореплавателен център.Археолозите предполагат, че с амфорите са пренасяни жито,вино и зехтин.
След кратко прекъсване проучванията ще продължат до пълното проучване на северната половина на полуострова където са съсредоточени най- много запазени археологически структури. Археолозите се надяват да проникнат и в най-дълбоките пластове на полуострова където миналата година бяха открити находки от времето на гръцката колонизация през VІ в. пр. Хр.

Богата история на Черноморец е популяризирана с три издадени книги на доц. Иван Христов. Това лято ще излезе от печат и първа част на  книгата за новите археологически проучвания.

сряда, 3 юни 2015 г.

Сезонът в Созопол ще бъде открит на 3 юни

Туристическият сезон в Созопол ще бъде открит официално, съобщиха от пресцентъра на общината. Това ще се случи на 3 юни, сряда, от 20.00 часа на амфитеатър „Аполония“. Откриването на сезона съвпада с официалното откриване и на Петия Франкофонски фестивал „Солей“.

През последните години градът приюти 14 фестивала и превърна фестивалния туризъм в запазена марка на Созопол не само за родните туристи, но и за многобройните чуждестранни туристи и участници във фестивалите. Франкофонският фестивал е единствения по рода си фестивал у нас, който представя най-актуалните културни продукти на страни от целия свят, обединени от любовта си към френската култура и история. На официалното откриване на туристическия сезон и на фестивал „Солей“ ще присъстват 25 дипломати,представители на туристическия бранш в Созопол и общината, поканена е и министърът на туризма Николина Ангелкова.

След официалната церемония, концерт за успешен туристически сезон ще изнесе Миро. Откриването на туристическия сезон ще бъде предшествано от няколко събития, на които организаторите на фестивал „Солей“ и община Созопол канят жители и гости на града. От 16.00 часа в Художествената галерия ще бъде открита изложбата „Конекци” с любезното съдействие на Посолството на Република Македония в България. Час по-късно, от 17.00 часа пак там ще бъде открита изложбата: „Александър Мутафов-големият майстор на морето”. А от 18.00 часа изложбата ,,Весела Бибина-спомени от Созопол” ще върне посетителите в далечните романтични времена на курортното градче.