В Созопол проучихме структури от V век пр. Хр. до V век сл. Хр, т.е. това са десет века история. Това заяви Явор Иванов, ръководител на спасителните разкопки в Созопол, съобщава агенция Фокус.
"Проучихме голяма част от един некропол от средата на V век сл. Хр., както и римска тоалетна и погребения в обикновени ями, покрити с големи каменни блокове от монументални сгради. От късната античност – IV – VI сл. Хр. проучихме само детски погребения, положени в цистови гробове във формата на правоъгълник, съставен от шест каменни блока. Има интересна ситуация от структура номер две, която се намира пред общината, където са преизползвани камъни, взети от друго място в самото погребение”, допълни той.
Най-значимите находки по хронологичен път археологът посочи, че са от V век пр. Хр.
"Това са откритите 100 съда, от които 30 са с много висока експозиционна стойност. Някои от тях са уникални дори в световен мащаб. Могат да се отличат и двадесетте теракотени фигури, фигурата на жената, която пече хлебчета", уточни той.
Иванов заяви, че има и големи овни, които са в позицията на сфинкс като предните крака са разположени под главата.
"Теракотените фигури, сред които и тази със сатира и маймунката, са сред най-значимите, защото от средата на V век пр. Хр. в археологическия музей в Созопол няма такива. Това е принос към музейното дело на България”, каза още Явор Иванов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар