вторник, 4 юни 2013 г.

Димитър Недев: Археологическият комплекс в Созопол се благоустроява, за да посрещне гостите на града

Димитър Недев, археолог и директор на Исторически музей Созопол, в интервю за Агенция „Фокус”

Фокус: Г-н Недев, над какво работите в момента – вие и екипите ви?
Димитър Недев: Почистваме музея след ремонт в очакване на скелета на вампира и правим в момента малка експозиция на мястото, където правихме разкопки с архитектурни детайли и разни каменни артефакти. В средата на археологичния обект, завършваме една съществена част от вторичния насип на благоустрояването на терена, за да може да посрещне в приличен вид, сравнително добре осветен и благоустроен, гостите на Созопол за лятото, работят се проектите за консервация и реставрация и в следващите дни ще започне консервацията и реставрацията на църквата, в която открихме мощите на Св. Николай, няколко фрагмента от мощи. Това ще бъде първият елемент от комплекса, за който вече е съгласуван проект и ще започне реално неговата реставрация, разбира се с недостатъчни средства, но това е пътят да вървим напред, за да може в следващия сезон този целият комплекс, който проучихме миналата година и в началото на тази, да бъде в подходящ вид за посещение и експониран по най-добър начин.
Фокус: Крепостните стени на провлака в Созопол вече са частично реставрирани и готови за посрещане на туристи в Созопол, как протекоха реставрационните дейности там?
Димитър Недев: Направен е проект за консервация и реставрация на църквата „Св. Николай”, обектът е временно благоустроен, цялата зона до площад „Хан Крум” вече е проучена. Резултатите дори надминават очакванията ни за миналата година. Великолепна, много добре благоустроена и масивна жилищна сграда с баня в приземието с много интересна ВиК-система, много добре датирана с повече от 300 монети в периода V – края на VI век, така че очаквам една значителна част от тях да бъдат представени. Вече реставрацията е завършила и очаквам да ги получа, за да можем да прецизираме датата, защото вече на всички нива на сградата открихме доста монети. Наистина тази мраморна украса, мраморните подлези и цокли, които са използвани за фрагменти и почти цели олтарни прегради, някой от тях отпечатали се върху хидрофобния под, сградата има и хипокауст, свидетелстват, че това може би е била резиденция на един от ранните созополски епископи. Тя е съществувала преди най-ранната църква, която открихме на това място пред входа на Созопол. Този обект е Южна крепостна стена с вход Крепостта Созопол и манастирски комплекс „Св. Николай”. Той включва двете църкви, епископската резиденция, пещи от доримската античност V - VI век пр. Христа, останки от светилище на Посейдон, всичко това е на едно място.
Фокус: Там беше открит и прословутият вампирски скелет, който до две седмици ще бъде пренесен от София в музея в Созопол, очаквате ли да има интерес към този експонат от гражданите и от туристите на Созопол?
Димитър Недев: Да и той беше открит там. Надяваме се през следващата година проектът да бъде достатъчно добре проектиран, с необходимата естетика в нормите на реставраторското изкуство, за да могат посетителите вече по-отблизо да се докоснат до тези останки от вечността на този град. Интересът към предстоящото изложение на скелета вече съществува. Непрекъснато питат хората за него.
Фокус: Има ли други археологически проекти, които предстоят да започнат тази година в Созопол?
Димитър Недев: Първо музеят се занимава с Фестивала „Созополис”, после предстои Френският фестивал „Солей”. Във вторник ще бъде открита експозиция на ранни френски експресионисти в залите на музея, след което има Балкански конгрес по минералогия и минно дело, музеят също ще домакинства на този конгрес, след това започват и другите фестивали. Влиза в действие и френският проучвателен проект за разкопки в периферната зона на „Аполония”, т.н. „извънградски агломерации” за археологическия кадастър. Това е българо-френски и румънски проект, който си партнира с Археологическия институт в София и с 10 департамента във Франция - в Екс ан Прованс и Марсилия. Правим археологически кадастър на близката зона около Аполония, а той е град, който е държал 100-километрова крайбрежна ивица. Археологически кадастър, това означава локализация на терен с джи пи ес - координати на извънградски структури от всички епохи и там резултатите, поне до миналата година, са много сериозни, защото доказват един извор, един летописец от античността, който споменава, че древните са наричали Аполония – Аполония Магма, така че ние в резултат на този проект открихме повече от 200 извънградски вили, които датираме от промеждутъка между V и III век пр. Хр. Открихме металургична дейност по меден вид. Досега се смяташе, че интензивно рудниците се разработват в периода на класическата древност, но това се потвърждава и от обекта, който проучвам аз заедно с Цоня Дражева, директор на Регионалния исторически музей-Бургас, този на провлака, в който открихме 12 металургични пещи, много мощен металургичен комплекс. Оказва се, че интензивният период на разработване на рудниците е от период на втората половина на IV век и това е било основният източник на ресурс и на богатства на Аполония, заедно с контрола на морската търговия и експлоатирането на ресурса на Странджа и Анхиалските (днешните Поморийски) солници. Предстоят няколко научни публикации за това. Сега се допроучва една вила от по-миналата година, много сериозна, много добре запазена, със сравнително многобройни находки от монети и керемиди с печати и т.н. Сега се проучват различните зони от близките хълмове, работи се основно в зоната Каваците-Атия, по хълма „Св. Марина”, „Св. Илия” и няколко такива сгради ще проучим, за да видим каква е динамиката на градската структура и икономиката на района в извънградските агломерации. В момента се работи на Северната кула, където е входът към основното пристанище към стоянката между двата острова Св. Кирик и Св. Иван. Този вход е частично реставриран с един бастион. Продължат дейностите на Акра, на Урдовиза. За съжаление целият този проект „Виа Понтика” без да е спрял, защото тук нещата се движат и то доста интензивно, е в моментен застой. Надявам се съответните общини по Южното Черноморие и изобщо по Черноморието като цяло и новото правителство на България да подкрепи идеята за развитие на културно-историческия туризъм.
Фокус: Кои са най-атрактивните експонати, които могат да се видят в момента в музея?
Димитър Недев: Като цяло ние всяка година обновяваме експозицията. Може да се види т.н. ваза с еротични сцени, която открихме миналото лято. Тя е фрагментирана ваза, но е архаична, от края на втората четвърт на VI в. пр. Хр. Това са фрагменти от подобна авторска вазопис на един художник, който се нарича Бягащият сапфир, няколко маски и теракоти от архаичния период и находките от архаичния некропол, който намерихме под манастира „Св. Никола”. Това са около 10 съда, които датират от началото на VI в. пр. Хр, свързани с некропола на първите аполонийци. Това ще бъдат новостите заедно с монетната находка, която открихме в резиденцията на епископа, но все още не сме структурирали изцяло композицията.
Цветелина ПЕНЧЕВА

Няма коментари: