вторник, 12 юни 2012 г.

Археологът Димитър Недев от Созопол: Следва да се отнасяме с необходимото уважение към тленните останки на християни в некрополите

Димитър Недев, директор на Археологическия музей в Созопол, в интервю за Агенция „Фокус” по повод разкопките в некропола, където бяха открити погребения с ритуали срещу вампири.

Фокус: Г-н Недев, според Вас двата скелета, намерени наскоро в Созопол, на вампири ли са и откъде идват тези твърдения?
Димитър Недев: Единият има по-крепка костна система. В лявата част на гърдите имаше забит предмет – триъгълен, масивен, който прилича на рало. На другия, който е в съседство до него, имаше поставен в областта на слънчевия сплит продълговат железен предмет, който, след като го извадихме, не ми прилича на някакъв конкретен точно определим предмет. Може да се предположи, че единият скелет е женски, но е съвсем хипотетично.
В различните епохи има пластове от езичеството, много реликви и останки – примерно в кукерските игри; има и исторически данни по време на пуническите войни; в обредите, свързани с кучета тук, в Странджа. На битово ниво това си съществува и в християнството. Предположението е, че са някакви интелектуалци може би, защото те са положени зад абсидалната част, зад олтара на манастирска църква, която по-нататък става и гробница. Тези обреди се наблюдават през 14-ти век, но на никого не пише на челото, че е вампир, кръволок или както и да ги нарекат. Има хора, които се отличават както интелектуално, така може би и психофизиологично от останалите, от съвременниците си. Тези хора, изпреварвайки времето си, както един известен български митрополит обяви Ванга за еретичка, това е продукт също на предубеждения, на наслагвания в християнството, основно на базата на битовата обредност. Това е нещо подобно – вероятно са били някакви интелектуалци, които са се отличавали от останалите. Може би да са били изтъкнати граждани на Созопол. И християнството, и част от повечето езически религии, приемат, че душата отива в някакво друго измерение. По този начин, с това вмешателство искат и в отвъдното да ги неглижират и като извънреална душевност. Това е само една хипотеза – на никого не пише на челото „вампир” и зъбите не са му по 3-4 см или повече. Това е един археологически факт, който интерпретираме в този аспект, много хипотетично.
Фокус: Имало ли е преди край Созопол подобни разкрития?
Димитър Недев: Засега няма данни. Това са некрополи, свързани с две църкви, които са разположени една върху друга. Ранната е от шести - началото на седми век, а по-късната е от десети и е съществувала до 17-ти век. Около 560 гроба сме разкрили и в тези имаше нещо, което ги отличава. Тази хипотеза е доста логична от това, което виждаме на терена.
Фокус: Туристически агенции твърдят, че има ръст на интереса към „вампирски ваканции” в Созопол заради останките на „вампири”.
Димитър Недев: Едва ли ще изпреварим Сегед, на път е побратимяване. Най-интересното на този обект далеч не е това. Има едни великолепни пещи за производство на керамика от пети век пр. Хр., които са изключително редки. От няколко дни под т.нар. вампирски некропол откриваме една изключително добре запазена пещ за производство на метал, вероятно свързана с производството на бронз от края на шести век пр. Хр. Има една много добре запазена църква и крепостна стена с вход. Има природни дадености, инфраструктурата, която се изгради в последно време, това богато културно наследство, което се съхранява в музея и се проучва вече сто години материалната култура на този град. Само в последните няколко години открихме 3-4 църкви, мощи на светец, които също са категорични, колкото и на някого да му изглежда скептично и да се опитва да ги поставя под съмнение. Имаме епиграфски паметник. Опитваме се да покажем новия силует, който да асигнира това, че Созопол е най-старият град на територията на България.
Има една реновирана чудесна църква също със своята история – църквата „Св. Кирил и Методий”. Според мен, това би привлякло туристи, а не някакви, които практикуват окултни, бели или черни магии и т.н. Това също е някакъв нюанс, няма лошо – и това го има в обръщение, така или иначе - вече е влязло. Но фактите са това – два скелета, които се отличават и единият е с масивен предмет. Предметите са поставени в жизненоважни зони на костната структура – там, където е душата, сърцето и т.н. Не е казано, че са точно еретици. Вероятно са някакви интелектуалци, отличаващи се от околните. Когато има егалитарно общество, хора, които са изпреварили съвременниците си и може би с някакви екстраординарни способности са ги превъзхождали, живеещи в условията на една източноправославна догматика и схоластика, тези техни съвременници са се опитали да неглижират техния дух в отвъдното, за да не ги плашат и в този т.нар. свят на сенките. В българския фолклор, за разлика от всички славянски народи, витае много езичество, много практики, които са влезли в християнството.
Фокус: Каква е историческата стойност на тези находки?
Димитър Недев: Всяка една находка, всеки гроб от този некропол, който и да бил той, има своята стойност като антропологичен материал, има патология, отлагана по костите. Антрополозите могат доста неща да извадят като научни факти от тези кости. Но в края на краищата това са хора християни – ние също, и следва да се отнасяме с необходимото уважение към техните тленни останки. Идеята е може би един гроб (не казвам, че ще бъде вампирски, защото един от късноатничните гробове пресича тази пещ от началото на пети век) може би ще бъде експониран на място – една гробница, която е изградена по-масивно. Сега са демонтирани, защото има пласт от времето на Древна Аполония – доста рядък, доста интересен и като находки, и като съоръжения, и като керамика. Този костен материал – по никакъв начин нямат по 6 см зъби, които да ги правят вампири. Има едно наслояване в информационното съвременно общество и категорично припознаване на холивудския модел за вампирите – страхът продава. Но в българския фолклор и изобщо в тези християнски ритуали, които се практикуват в Странджа – тук е запазено нестинарството, има своеобразие на кукерски игри и т.н., има препокриване на култове. Всичките християнски обичаи и чествания, които се осъществяват на битово ниво, имат такива реликти, такива остатъци, които доста обогатяват тези християнски практики и фолклор. Хипотезата, която беше пропагандирана в медиите, според мен, има своите основания и ние без основание не бихме я споделили с обществеността.
Фокус: Тленните останки на скелетите къде ще бъдат изложени?
Димитър Недев: Беше обявено, че единият скелет ще бъде изложен в Националния музей. Ние кости няма да излагаме. Това е едно великолепно място, за да си позволим да го превърнем в сбирщина на разни окултисти. Даже вече се двоумя дали да излагаме скелет на място. Може би ще е сензационно, но ако го направим под стъкло, ще вземат да чупят и ще разрушат съоръжението. Имам доста скепсис по този въпрос.

Няма коментари: