неделя, 22 април 2012 г.

Археологът Димитър Недев: Сцената върху античната ваза, открита край Созопол, е с добра стилистика, експресивност и много пикантерия


Димитър Недев, директор на Археологически музей – Созопол, в интервю за Агенция „Фокус”, по повод откритите фрагменти от антична ваза с еротична сцена при разкопки в града.
Фокус: Г-н Недев, къде и кога е намерена вазата с еротичната сцена, за която разказва Божидар Димитров?
Димитър Недев: Днес на разкопките на южната крепостна стена и манастира „Свети Никола”, при нисколежащите пластове, около тази пещ, за която доста писаха, която е правена тук на място. Вазата е от средата на 6 век пр. Хр. Тя не е ваза, а е фрагмент от нея, със запазена стена с декорация. Датира се средата на 6 в. пр. Хр. И е работа, най-вероятно, по първоначалния стилов анализ, на един от известните художници в стил Хекеура, това е източно гръцка керамика, която ние свързваме с първите заселници на Аполония. Предполагаме, че авторът е един от известните художници, работил в този стил, който се нарича Художникът на бягащия сатир. Той по-късно е наречен така, понеже тези художници са безименни, като иконописците. Двама са великите художници в този стил – Алтенбургският художник, рисувал по една ваза в Алтенбург, Германия и този, Художникът на бягащия сатир, с това изключително рядко произведение на архаичното изкуство от средата на 6 век пр.Хр. Картината включва 7 фигури, сцената е еротична, с една много добра стилистика, експресивност и с много пикантерия в нея. В същия този пласт излизат няколко чернофигурни съда и фрагменти, в границата на 470 – 450 г. пр.н.е. Пластът е много важен, защото е компактен, маркира ниското ниво, което определя нивото на полуострова, да речем от началото на 6 век пр.н.е., нататък. Дава много ценни сведения за икономиката на периода, за обичаите и точно тази вазичка казва нищо ново под слънцето. Най-вероятно вазата ще застане във фокуса на изследванията на тази източно гръцка керамика. Предполагам, че ще придобие съответната известност, защото е изключително рядко произведение на гръцката вазопис. Много е интересно, за сега, до колкото ми е известно, без аналог.
Фокус: За региона на Созопол какви сцени на рисунки по вази са най-характерни?
Димитър Недев: Най-различни сцени. Има митологични, има битови сцени, в различни техники, но точно тази керамика е разпространена изключително и само в Аполония, в очертанията на този ареал, който наричаме Понтийска Тракия и то в западно черноморската й част. Тоест, тази керамика я няма в Несебър, във Варна, в другите големи полиси. Това е обяснимо, защото Аполония е най-древният град в България, с основаването на който, се свързва, разпространяването на градската култура по земите на древна Тракия. Това касае само съвременните очертания на територията на България.
Фокус: Рядка ли е самата сцена, за изкуството на Древна Гърция?
Димитър Недев: Самата сцена е изключително рядка. Аз се занимавам с проблематиката и иконографията на тази източно гръцка керамика от доста години. Има еротични сцени, но никога толкова големи и толкова експресивни, от толкова добър художник. Ако трябва да говорим за детайли от такива сцени, те са няколко от това, което световната наука познава, като сюжети в този период. Фигурите по принцип са много редки, те се появяват след средата на 6 век. Това е керамика на бял фон, в така наречения килимен стил. Шансът и късметът днес беше донесен от проф. Божидар Димитров. Изключително рядка сцена, изключително рядък фрагмент, и не само той, той не е единствен. Той ще обогати изследванията за региона, за търговските контакти, за естетическите и художествени критерии на древните елини и Траки, които са населявали западната част на Черноморието.
Фокус: Как ще се впише находката в музея?
Димитър Недев: Все още сме на терен. Това е един фрагмент от 2 части, не повече от 15-10 сантиметра, но е изключително рядък и като време, и като иконография, и като техника на рисуване и е много пикантен.
Фокус: Какви разкопки ще се извършват тази година в Созопол, на колко места?
Димитър Недев: Това е много мащабна програма, която Божидар Димитров и българското правителство промотираха, за южното Черноморие. Проектът се нарича „Виа Понтика” и включва археологически обекти от най-южното Черноморие, да речем от района на Черноморец, до Обзор. Като, разбира се, в центъра на тези изследвания, тъй като в Созопол изследването вече почти 20 години не прекъсва, и в целия този проект за културен туризъм, наистина може би Созопол и Несебър са доста напреднали, така че цяла зима, като изключим особено студените периоди, вървят разкопките на манастира „Свети Николай” и южните крепостни стени, където е тази находка, и не само тя, а и няколко много интересни съда в чернофигурна техника от архаичния период на Аполония. Една пещ от началото на 5 век, която също е без аналог по нашите земи и дава много данни и за икономиката, и изобщо за изследването на античната керамика. Доста се заинтригуваха нашите френски колеги, които вече са тук и започват проучванията на реда „Света Марина”. Там вече втора година върви проектът за археологическия департамент на Екс ан прованс. Това е близо до Марсилия, една от старите столици на Франция. Прави се археологически кадастър на над 100 нови обекта. Те се нанасят по една модерна технология на терена. Още една интересна базилика, започват проучванията в съседния Черноморец, който като археологически потенциал не е по-малък, от този на Созопол. Там преди няколко години се намери, освен един много мощен праисторически пласт и пластове, свързани с тракийската култура и селищен живот, се намери дърво от епохата на Неолита, което все още подлежи на изследвания в няколко лаборатории на Западна Европа, така че разкопките в Черноморец ще бъдат в зоната на залива Вромос, където ще се проучва късноантична крепост. Може би, в другия, противоположния на Созопол остров – Червенка, или Чарганаз, както е известен в късното средновековие, с още един манастир „Свети Никола”, който е засвидетелстван в изворите. Проучванията на Некропола, на остров „Свети Иван”, на остров „Свети Кирик” и още едно място на северния бряг, в границите на архитектурно-историческия резерват Созопол. Няколко нови изложби, които очакват посетителите на града и така нататък.
VIDEO

Няма коментари: