събота, 31 март 2012 г.
Връх "Бакърлъка" (Меден рид)
Връх "Бакарлъка" е отдалечен планински хълм, който обгражда като арка по-ниските хълмове и равнини около гр. Созопол. Връх Бакърлъка е висок само 375 метра, но гледката от него е много впечатляваща.
петък, 30 март 2012 г.
„Корабът на мира” ще посети Пристанище Бургас
239-метровият кораб, пристигащ от Истанбул, ще посети нашия град днес, след което ще продължи своето плаване към пристанището на Констанца. Посещението ще бъде в рамките на един ден и представителите на организацията ще посещеят социални домове, ветерани от войните и други събития, е ще се запознаят с културно-историческото наследство на България.
Организацията е основана през 1983 г. със специален консултативен статус към ООН и работи в подкрепа на мира, човешките права, равенството, опазване на околната среда и постоянното развитие. "Подобни събития доказват необходимостта от реализирането на проекта „Супер Бургас” и рекламират възможността за увеличаване на пасажерския трафик през Пристанище Бургас", смята ръководството на порта.
четвъртък, 29 март 2012 г.
Стотици вярващи се поклониха пред мощите на Свети Йоан Кръстител в Сливен
Людмила ЙОРГОВА
Свети мощи на Св. Йоан Кръстител от Созопол ще гостуват в Сливен
С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий в Сливен ще бъдат донесени за поклонение мощи на Св. Йоан Кръстител от Созопол . Светите мощи ще бъдат посрещнати пред катедралния храм „Св. Димитър” в Сливен на 29 март 2012 година, около 11.30 часа. Те ще бъдат поставени в храма за поклонение от страна на православните християни. Там мощите ще останат до 3-ти април, когато ще бъдат пренесени обратно в Созопол. Катедралният храм ще бъде отворен с удължено работно време през дните 29, 30, 31 март и 1 и 2 април. Всички православни християни от Сливен, съседните места, страната и чужбина ще могат да се поклонят пред светинята на Българската православна църква и Вселенското Православие.
сряда, 28 март 2012 г.
Филмът за мощите на Св. Йоан Кръстител от Созопол пускат по National Geographic
На разкопките е пристигнал и екип от френски археолози от Университета в Марсилия, под ръководството на проф. Жак Терио, ръководител на изследователската лаборатория по керамика към Центъра за интердисциплинарни изследвания в археологията при Френската академия. Те ще помагат за изследването на уникалната пещ за керамика, която беше открита край крепостната стена преди няколко дни. Тя показва, че още преди 2 600 г.в Аполония се е произвеждала фина архаична керамика, казва Цоня Дражева.
Непосредствено пред южната крепостна стена беше разкрита голяма кръгла пещ с диаметър 2,6 м. Сферичният купол е изработен от кирпичени тухли, както и скарата с множество кръгли отвори. Върху нея са били подреждани готовите за изпичане съдове. Под скарата се намира горивната камера и входа на огнището, в които бяха открити останки от пепел и въглени от дървени въглища, които са осигурявали поддържането на силна и равномерна температура при изпичането на съдовете. Керамичната пещ се датира в началото на V век преди Христа и е единствената открита досега от архаичната епоха на север от гръцкия остров Тасос. Предстоят лабораторни изследвания на находките от пещта и подготовка за аварийната й консервация и реставрация, съобщи още Дражева. Това ще даде възможност тя да бъде експонирана в общия музеен комплекс на открито в националния археологически резерват „Аполония- Созопол”.
източник:www. burgasnews.com
Созопол-домакин на европейското по футбол
Стадионът на Созопол е един от осемте стадиона за мачовете на Евро 2015. Заедно с Пловдив, Бургас,Стара Загора,Сливен, Несебър и Брестник,Созопол ще бъде домакин на Европейското първенство по футбол за юноши до 17 години, съобщава сайтът www.burgasinfo.com
Решението е взето от Изпълкома на УЕФА на събрание в Истанбул, като страната ни печели оспорваната битка за домакинството срещу Дания, Естония, Финландия, Израел, Македония, Азербайджан и Люксембург.
„Получихме много висока оценка за подготвената кандидатура. Мотивирани сме да приемем това предизвикателство, за цяла футболна България и за нас победата е огромна", коментира президентът на БФС Боби Михайлов решението на УЕФА.
В началото на месец април президентът на БФС Борислав Михайлов и Орагнизационният комитет ще дадат и пресконференция, на която ще обявят подробности за спечелената кандидатура, а също така ще презентират и целия проект за домакинството на Евро 2015.
За първи път в историята България ще бъде домакин на турнир от подобен ранг. Дебют ще има и схемата на състезанието. Досега първенствата бяха от по осем отбора, а у нас ще дойдат 16 финалисти - един от тях със сигурност ще сме ние като домакин.
Организационният комитет, който работи по кандидатурата, посочи два регионални центъра - Бургас и Пловдив. С подкрепата на общините и правителството ще се развие инфраструктурата в регионите.
България заяви осем стадиона за мачовете на "Евро 2015" - "Беркут" (Брестник), "Берое" (Стара Загора), пловдивските "Христо Ботев" и "Локомотив", "Хаджи Димитър" (Сливен), "Несебър", "Созопол" и "Лазур" (Бургас). Стадионите на трите морски града са избрани приоритетно, тъй като освен отлични терени разполагат и с развита инфраструктура, хотели, възстановителни центрове, близост до международно летище.
За Созопол предстоящото домакинство е сериозно предизвикателство и заявка за развитие на професионалния футбол и поставянето на основите на спортния туризъм в града.
Основният ремонт и реконструкцията на градския стадион бяха финансирани от общинския бюджет, а модерното му осветление го постави сред най- добрите спортни съоръжения в страната.Неотдавна бе показан базовият вариант, по който ще бъде изграден новият стадион в Созопол като строителството му ще продължи да бъде финансирано от община Созопол.
От клуба заявиха, че по крайното изпълнение на красивото съоръжение и прилежащите му части ще има малко промени от представените макети, които ще касаят увеличение на местата за зрители и паркингите около стадиона. Освен официалния терен се очаква да бъдат направени още три - два на самия клуб и един, който ще е в територията на Олимпийската база в града, намираща се точно до стадиона.Капацитетът на съоръжението ще е за 3500 човека, като всички места ще са под козирки.
Близо 2,5 млн.лева са заделени от общинския бюджет за спорта, като част от тези средства ще бъдат вложени в изграждането на шест футболни игрища и спортни площадки както в Созопол, така и в населените места в общината.
Увеличава се интересът на украинските туристи към Созопол
Катя НИКОЛОВА
Археологически екип продължава спасителните разкопки при входа на стария Созопол
Археологически екип продължава спасителните разкопки при входа на стария Созопол. Последните находки потвърдиха, че Созопол е бил древен икономически и арт център, съобщиха от екипа.
Археологическият екип под ръководството на Цоня Дражева и Димитър Недев продължава спасителните разкопки при входа на стария Созопол. Голимите разкрития миналата година бяха свързани с начина, по който е бил укрепен средновековния град през V-VІ век и с християнския център – манастира „Св. Никола Чудотворец”, съществувал в периода Х - ХVІІ век.
Поредното значимо откритие стана факт преди няколко дни. То показа, че още преди 2600 г. в Аполония се е произвеждала фина архаична керамика, казва Цоня Дражева.
Непосредствено пред южната крепостна стена беше разкрита голяма кръгла пещ с диаметър 2,6 м. Сферичният купол е изработен от кирпичени тухли, както и скарата с множество кръгли отвори. Върху нея са били подреждани готовите за изпичане съдове. Под скарата се намира горивната камера и входа на огнището, в които бяха открити останки от пепел и въглени от дървени въглища, които са осигурявали поддържането на силна и равномерна температура при изпичането на съдовете.
Керамичната пещ се датира в началото на V век преди Христа и е единствената открита досега от архаичната епоха на север от гръцкия остров Тасос.
Възобновените разкопки след тежката зима разкриха нови обекти, свързани с ранната история на най-стария град на западния бряг на Черно море Аполония Понтийска. Тук на провлака в близост до древното пристанище кипял бурен икономически живот. Разкрити са антични металургични пещи и леярни, които подготвяли стоката си: медни и железни крици /заготовки/ за търговските кораби.
На помощ на бургаските археолози се притекоха френски колеги от Университета в Марсилия, под ръководството на проф. Жак Терио, ръководител на изследователската лаборатория по керамика към Центъра за интердисциплинарни изследвания в археологията при Френската академия.
Предстоят лабораторни изследвания на находките от пещта и подготовка за аварийната й консервация и реставрация, съобщи още Дражева. Това ще даде възможност тя да бъде експонирана в общия музеен комплекс на открито в националния археологически резерват „Аполония- Созопол”.
Появи се и още една новина, свързана с археологическите открития в Созопол - National Geographic е насрочил дата за премиерата на филма за мощите на св. Йоан Кръстител, открити в средновековния манастир на остров св. Иван. Филмът ще бъде излъчен за пръв път на 5 април в 22.00 часа по американския канал. В него ще бъдат показани детайли около разкриването и изследването на мощите от специалисти в България и лабораторията на Оксфордския университет.
Свети мощи на Св. Йоан Кръстител от Созопол ще гостуват в Сливен от утре
Никола ПЕТКОВ
вторник, 27 март 2012 г.
Да се родиш в Созопол
Свети мощи на Св. Йоан Кръстител от Созопол ще гостуват в Сливен
понеделник, 26 март 2012 г.
Красимира Германова, председател на Общински съвет-Созопол: Сътрудничеството е основна цел на нашата асоциация
Основните цели на Асоциацията на председателите на Общински съвети в Република България са сътрудничество и посредничество между Общинските съвети в работата им през мандата. Това каза за Радио „Фокус”-Бургас председателят на Общинският съвет в Созопол Красимира Германова, която е избрана за председател на Управителния съвет на Националната асоциация. „Друга важна цел е повишаване на знанията, уменията на общинските съветници и председателите, което би довело до по-добрата работа на Общинските съвети с оглед по-силно насочено към гражданите местно самоуправление. Цел на асоциацията е разширяването и обогатяването на общественото разбиране за ролята на самите общински съвети, тъй като обществеността още не е добре запозната с тяхната роля и място в местното самоуправление. Важна цел, която се стремим да постигаме в асоциацията, е защитаване правата, статута, интересите на самите общински съветници и председателите”, обясни тя. Друга важна цел е изучаването, разпространяването на българския и чуждестранния опит, защото все пак сме млада държава в областта на местното самоуправление като общински съвети и в този смисъл е хубаво да се учим от чуждестранния опит и се стремим да вземем най-доброто от него. В предходния мандат сме участвали в срещи, подписвали сме споразумения с местни общности, които са доайени в местното самоуправление. Друга цел, която сме постигнали, е да участваме в законодателните органи с някакви законодателни инициативи като целта е да се променя нормативната база в посока по-добро управление, задоволяване нуждите на местните общности като общини и дори населени места, допълни Германова.
„Като човек, мисля че основната цел е след четири години да съм допринесла, колкото се може повече за постигането на тези цели, за това местното самоуправление в България да се качи колкото се може повече крачки нагоре. Проблемите в българските общински съвети са много и разнородни, зависят от много неща”, обясни тя. Едното от тях е различната политическа принадлежност на общинските съветници, т.е. много сериозно в Общинските съвети на България се пренася политическата обстановка от изборите и в следващите няколко години по време на работата на Общинските съвети. Понякога нещата там се решават не толкова от гледна точка на положителното за дадената община, а от гледна точка на това какъв е бил резултатът от изборите и доколко примерно Общинският съвет е с кмета или доколко представителството на една партия е по-голямо от друго в Общинския съвет. Отделно голям проблем е, че една голяма част от данъците се разпределят за държавата, в порядъка на около 3-4% от всички данъци влизат в общините, което създава един голям проблем, както за кметовете, така и за самите общински съвети, по повод това как да бъдат разпределени и малкото приходи за покриване на големите разходи на общините. Инфраструктурата като цяло е в лошо състояние, а пък местните приходи са много малко. „Ние като община със сравнително по-висок бюджет също изпитваме затруднение за това да се покриват големи инфраструктурни проекти. Една голяма част от общинските съветници като цяло в страната са с недобри знания”, обясни Германова. Една от основните цели на асоциацията е да се повиши квалификацията на самите общински съветници, да се запознаят по-добре със законите, с нормативната база с това какви са техните права и задължения като общински съветници.
Виолета ДИМОВА
Древна керамична пещ откриха в Созопол
Ново голямо откритие в Созопол - керамична пещ от втората половина на V в. преди Христа, каквато не е разкривана досега по нашите земи, намериха наши и френски археолози. Пещта се намира зад Южната крепостна стена, на метри от средновековния некропол до църквата "Св. Св. Кирил и Методий" в Созопол.
Откритието е направено от българо-френски екип от археолози. Гостите са от Центъра за археология от Университета в Марсилия.
Димитър Недев - директор на Археологически музей - Созопол: - Няколко пещи са открити в града от 4-ти до началото на 3-ти век пр. Хр., това е първата в Тракия от толкова ранен период и толкова добре запазена.
Александър Барализ - археолог от Марсилия: - Но нищо не е още сигурно, затова това откритие е много важно за нас, за да се разбере какво са направили тук гърците през античността.
Френският археолог каза, че не е за пръв път тук, но сега е изключително впечатлен от богатството на различни епохи в структурата на древна Аполония.
Александър Барализ: - Имаме от 5-ти век, от 4-ти век преди Христос и също от Византийската епоха. Въпросът е да видим кога е започнала продукцията на керамика в Аполония.
Проф. Мери Ковачева - БАН: - Ние искаме да потвърдим това с архео-магнитния метод за датиране, който вече е развит в Бьлгария.
Първите анализи на глината вече са готови. Археолозите предполагат, че намерените керамични съдове ще докажат, че Созопол в древността е бил център на грънчарството по тези земи.
неделя, 25 март 2012 г.
Френски специалисти в археологията долетяха в страната ни заради поредните уникални разкопки по Черноморието.
Ръководители на археологическия средновековен комплекс в Созопол - Цоня Дражева и Димитър Недев, се натъкнаха на древен християнски Некропол, в който са погребани знатни особи, деца и цели семейства вероятно покосени от болест. Запазени са цели съдове характерни за погребалните церемонии, както и накити и монети, съобщи TV7.
Още преди месеци Божидар Димитров изрази предположение, че тук се намира храмът "Свети Никола", след като по-рано бяха намерени печати с образа на светеца. До него е разкрита древна пристанищна улица, митница с 12 печати за търговия с различни стоки и теглилки за монети свидетелстващи за развита търговия.
Открита е и единствената по рода си у нас пещ за изпичане на грънци от около втората половина на V век преди Христа. Заради ценната находка в пристигнаха френски светила в областта на древната керамика в лицето на д-р Александър Барелист и д-р Жак Териор. Тепърва за точната датировка ще се произнесе и еспертът ни проф. Мери Ковачева.
Цоня Дражева допълни, че може би античният комплекс ще бъде превърнат в туристическа атракция не само през летния сезон.
събота, 24 март 2012 г.
четвъртък, 22 март 2012 г.
сряда, 21 март 2012 г.
България ще бъде домакин на Европейското първенство за юноши до 17 години през 2015 година.
Изпълнителният комитет на УЕФА избра България за домакин на европейското първенство. На 20 март президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов защити успешно кандидатурата на нашата страна пред Изпълкома в Истанбул.
„Получихме много висока оценка за подготвената кандидатура. Мотивирани сме да приемем това предизвикателство, за цяла футболна България и за нас победата е огромна", коментира Михайлов веднага, след като научи какво е решението на УЕФА.
България успя да се пребори с конкуренцията на Македония, Финландия, Израел, Дания, Естония, Люксембург и Азербайджан.
За първи път в своята история Българския Футболен Съюз ще организира турнир от подобен ранг. Евро 2015 за юноши до 17 години ще е и дебютен шампионат по новата схема на участници във финалния кръг - вместо досегашните осем отбора за надпреварата ще се класират общо 16 участника.
Поради тази причина Организационният комитет, подготвил кандидатурата за финалите, посочи два регионални центъра за домакини на турнира - Пловдив и Бургас. С подкрепата на общините и правителството инфраструктурата в тези два региона ще бъде подобрена значително.
Намериха антична пещ в Созопол
Уникална антична пещ за изпичане на керамични съдове намериха археолози в Созопол. Древното съоръжение е с диаметър над 3 метра и открито зад южната крепостна стена на метри от средновековния некропол, близо до църквата "Св. св. Кирил и Методий". Археолозите са категорични, че находката е уникална за българските земи и датира към втората половина на V век.пр. Хр. Намира се на 2 м дълбочина близо до района на централния плаж на града. Античната пещ е впечатлила специалистите със запазените си форми и размер. Най-вероятно Аполония също е бил град - център на грънчарството, подобно на Истрия и Керч, предполагат археолозите. Близо до работилницата е изровен и древногръцки лекит.
източник: www.standartnews.com. Росица Стоянова
неделя, 18 март 2012 г.
Срещата започна повече от неочаквано за домакините. Още в 15-ата минута Свиленград 1921 излезе напред в резултата. Позаспалата отбрана на Созопол, изпусна Алил Кардашев, който качи топката на главата на Николай Колев и последният с голяма доза хландокръвие откри резултата.
Пет минути по-късно дойде и нов шок за домакините. Отново след пробив на Кардашев, последва центриране към Васил Гуджев, който се оказа непокрит в наказателното поле на гостите и с премерен удар от 15-ина метра удвой преднината на свиленградчани.
В 24-ата минтута Колев можеше да отбележи нов гол, но се засуети в последния момент.
Домакините се върнаха в мача буквално с първата си по-сериозна атака. В 33-ата минута Венко Братанов пое топката в пеналтерията на гостите, обърна се и под носа на двамата централни бранители мушна коженото кълбо във вратата на Свиленград 1921. Попадението даде импулс на футболистите на Созопол, които започнаха да търсят още един гол. И го постигнаха. В 44-ата минута, след разбъркване в наказателното поле на Свиленград 1921 най-съобразителен се оказа Живко Димов, който с мощна тупалка възстанови цифровото статукво.
В началото на втората част Созопол направи пълен обрат. Само 180 секунди, след започването на полувремето Желязко Тодоров отклони центриране с глава и прати коженото кълбо във вратата на гостите от граничния град – 3:2.
В 70-ата минута Светослав Татьозов от Свиленград 1921 проби мощно в половината на домакините и бе фаулиран в наказателното поле. Главният съдия Георги Кабаков не се поколеба да посочи бялата точка. От 11-метровия наказателен удар Таско Попов оформи крайното 3:3.
В последните минути гостите доиграха срещата с човек по-малко, след като Николай Колев си заработи два бързи жълти картона.
СОЗОПОЛ - СВИЛЕНГРАД 3:3
Созопол: Л.Стефанов, Ж.Тодоров, А.Делчев, М.Красимиров/33 М.Минчев/, С.Дончев, Б.Георгиев, Д.Хаджиев, М.Раев, Т.Стефанов, В.Братанов, М.Мустафа /38 Ж.Димов/
Свиленград 1921: Д.Грабчев, А.Кардашев, Т.Попов, Й.Вранчев, З.Николов, В.Гуджев, Д.Бахчеванов, В-Кочев/46 Б.Зайцев/, И.Ангелов /60 С.Татьозов /77 Н.Парнаров//, Батинов, Н.Колев
Голмайстори: 0:1 Н.Колев /15 минута/; 0:2 В.Гуджев /20/; 1:2 В.Братанов/33/; 2:2 Ж.Димов /44/ ; 3:2 Ж.Тодоров /48/ ; 3:3 Т.Попов /70/
сряда, 14 март 2012 г.
Приеха на първо четене допълнение на Закона за морските пространства
Преди законопроектът да бъде приет Иван Вълков заяви: „Ясно и точно сме описали от кого се учредява правото на строеж, от кого се изискват специалните изисквания към проекта. Имаме 10-12 общини по поречието на река Дунав и по Черноморието, които поддържат законопроекта, както и Националното сдружение на общините. Благодаря за подкрепата по време на разискванията”.
„С този закон ще се предоставят повече възможности на общините да бъдат по-добри стопани на крайбрежната територия в населените места. Ще имат механизми за защита срещу стихийни бедствия, като наводненията по бреговете на Черно море от преди месец. При констатиране на необходимост от брегозащитни и брегоукрепителни дейности, местната власт ще има възможност да изразходва законосъобразно собствени средства за реализиране на съответните съоръжения”, коментира водачът на Групата народни представители на ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев.
източник: www.burgasnews.com
вторник, 13 март 2012 г.
Любимият мост на Бургас затваря за ремонт за пет месеца
Реконструкцията на съоръжението е част от проект за създаването на туристически маршрут между Мостика и остров "Света Анастасия". Идеята е островът да се превърне в културно-историческа атракция за туристите. Проектът е на стойност над 5.5 млн. лв. Връзката между моста и острова ще се осъществява от малък кораб. Ще бъдат изградени и пасажерски кейове на двете места.
"Вече са стартирани процедурите за избор на изпълнител на строително-монтажните работи на Мостика и острова. Очакваме да се включат повече бургаски фирми, за да може бургаският бизнес да работи за града си", заяви при представянето на проекта кметът на града Димитър Николов.
По проекта са предвидени средства и за разработване на пълна маркетингова стратегия, която да превърне не само остров "Света Анастасия", но и Бургас в привлекателна туристическа дестинация с интересни маршрути в града и привлекателни атракции на самия Остров. Там ще бъдат възстановени и реставрирани църквата и манастирският комплекс, ще се реконструира пристанът и откритите пространства и ще се създаде достъпна среда за хората с увреждания. В манастирската лекарна ще могат да се опитат билков чай и различни ликьори по традиционна рецепта.
За ресторанта, който ще носи името "100 години назад" специално от Регионален исторически музей Бургас са предоставили автентични бургаски рецепти от миналото, по които ще се приготвят ястията. Със специално художествено осветление ще бъдат представени природните феномени "Гъбата", "Дракона" и "Вкаменения пиратски кораб". На Острова ще се изгради и малка сцена на открито, която ще е подходяща за концерти и театрални спектакли.
понеделник, 12 март 2012 г.
Спаителят от Созопол стана "Достоен българин"
За своите достойни постижения бяха отличени също така хора, помагали на бедстващите при наводнението в с. Бисер, мъжете от форум "OffRoad България", роднини, дарили органите на близките си и по този начин спасили други животи. Специална награда пък получиха Васко Ристевски и Стефан Иванов, които с риск за живота си спасяваха хора от горящия на автомагистрала "Тракия" автобус.
източник: Dnes.bg
неделя, 11 март 2012 г.
петък, 9 март 2012 г.
Аламана става символ на Созопол
Друга атракция, с която ще се привличат туристи, е новоткритата в края на миналата година църква до Източната порта на древния град. С 350 хил.лв. общински пари ще продължат разкопките до църквата и ще бъде завършен участъкът от крепостната стена. "Божидар Димитров подсигурява още 200 хиляди лева. Също така съм водил разговори и с министър Дянков, така че се надявам и от там да дойдат поне още 500 хиляди лева. Така ще се оформят около 1 милион лева", изказа надежда за финансова подкрепа кметът Панайот Рейзи.
Още за развитието на Созопол през годината в интервюто на BurgasNews с кмета Панайот Рейзи тук: burgasnews
сряда, 7 март 2012 г.
Прегледите ще се извършват в хотел "Селена" от 9 до 16 часа.
На 6 март бе подписано споразумение за сътрудничество. Под документа сложиха подписите си изпълнителният директор на болницата проф. Димитър Раденовски, кметът на Созопол Панайот Рейзи, шефът на фондацията Кирил Арнаутски и Стамат Кралев, представител на хотела - домакин на начинанието.
вторник, 6 март 2012 г.
понеделник, 5 март 2012 г.
Археолозите на доц. Цоня Дражева подновяват работа след студовете
Разкопките в Созопол се "размразяват". Екипът на доц. Цоня Дражева продължава работа по обектите "Крепостна стена" и "Манастир "Свети Николай Чудотворец" в града, съобщава сайтът www.standartnews.com. Разкопките започнаха в края на октомври 2011 г. и бяха "замразени" на 10 януари 2012 г. заради големите студове.
Екипът на доц. Дражева започна с летящ старт - археолозите откриха, че крепостната стена, закривана досега от два незаконно построени още през 70-те години на ХХ в. ресторанта, е запазена почти изцяло - на височина 8 м, което е уникално за България. "Обикновено крепостните стени се намират на максимум 1-2 м. Но по-интересното бе, че се откри входът на града и крепостната порта. Тя е била между двойна крепостна стена, флангирана от 4 кули, които устройвали хитроумен капан за нападател, преодолял евентуално първата порта. Той е попадал под обстрела на четирите кули и е бил унищожаван", обяснява Божидар Димитров. "Както много държавни служители и тук археолозите получиха бонус. Това бе една голяма средновековна трикорабна църква, разположена точно пред входа на крепостта, и малък митнически пункт, прилепен до нея. Разкопките в църквата потвърдиха, че тя е вероятно храм на манастира "Свети Николай Чудотворец", известен по средновековни документи, но за чието местоположение не се знаеше нищо. Любопитното бе, че в него бе намерен архивът на манастира, от който са оцелели само оловните печати, скрепяващи писма и грамоти на византийски императори, основно от XI век преди Христа. Между тях и на Василий Българоубиец, който очевидно след превземането на Созопол през 1001 г. е финансирал възстановяването на този манастир", разказва проф. Божидар Димитров. Между печатите особено интересни са и тези на императрица Теодора, любовница на сина на българския цар Йоан Владислав - Пресиан, както и на Ирина, внучка също на този български владетел. "Археолозите ще се помъчат бързо да завършат разкопките в оставащото им пространство до съвременния вход на града, разположен на около 20 м от древния вход. И да проверят дали и там не е имало древна порта, тъй като и там се виждат остатъци от две мощни кули, които по правило бранят вход в градските крепостни стени. Паралелно стената, входът и манастирът ще бъдат укрепени, консервирани и частично реставрирани, за да може още през това лято да станат достъпни на любителите на старините", обяснява Божидар Димитров. Средствата за разкопките и реставрацията са осигурени от НИМ, общината и фондация "Созопол".
VIDEO
събота, 3 март 2012 г.
Честит 3-ти Март!
На 3 март през 1878 г. в градчето Сан Стефано край Цариград е подписан мирният договор, по силата на който се възстановява българската държавност. .
Той постановява, че България е автономно васално княжество със свое народно правителство и войска.
Днес в 11.00 ч. пред Паметника на Незнайния воин в столицата ще се състои церемония по издигане на националното знаме и полагане на венец. В тържествената церемония ще участват президентът Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов, министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов.
В 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред парадния вход на администрацията на президента.
От 18.30 ч. тази вечер ще се състои тържествена заря-проверка на пл. "Народно събрание", на която държавният глава ще произнесе слово. Ще присъстват също председателят на парламента и премиерът. В церемонията ще участват военнослужещи от Софийския гарнизон. По-късно президентът Плевнелиев ще даде прием по случай националния празник, в Гербовата зала на "Дондуков" 2.
Честит национален празник, българи!
петък, 2 март 2012 г.
Община Созопол организира тържество по случай 135 години от освобождението на България от турско робство.
Община Созопол организира тържество по случай 135 години от освобождението на България от турско робство.
От 10.30 ч. в храм „Св. Георги победоносец” ще бъде отслужена панихида за загиналите за свободата на България.
От 11.15 ч.- тържествено вдигане на държавното знаме на Амфитеатъра.
11.30 ч.- полагане венци и цветя пред паметната арка на входа на Морската градина
12.00 ч.-Празничен концерт в киносалона на НЧ”Отец Паисий”-музикално-литературна програма „О,Шипка” с участието на ученици от ОУ”Св. св. Кирил и Методий” и театрална постановка „Змейова сватба” на театъра „Л.Кабакчиев”- Казанлък”
четвъртък, 1 март 2012 г.
Регата Трети март – в програмата на Варна по отбелязване 134 години от Освобождението
Регатата е организирана за първи път през 1957 година от активисти на секция “Ветроходство” към Морски клуб на тогавашната Доброволна организация за съдействие на отбраната (ДОСО). В началото регатата е клубно състезание, следват няколко издания като Открита Републиканска регата, а в последните над 20 години е Национално първенство на клас “Ял-6” – най-разпространените лодки в морските клубове на страната и на въоръжение във военноморските сили на Република България.
От самото си начало, регата „3 март” поставя началото на всеки ветроходен сезон у нас.
Въпреки, че много често се провежда в зимни условия и при тежка хидрометеорологична обстановка, участието винаги е масово. На старт са се явявали до 35 екипажа със 175 състезатели от цялата страна. Към тази регата се стремят и участват много елитни ветроходци, състезаващи се в олимпийскте класове и често представящи страната ни в международни стартове.
От 2007 година организатор на регатата е варненският Морски клуб “Приятели на морето”, а домакин Спортен клуб „Черно море-Бриз”.