Свободолюбивите созополчани още през далечната 1820-1829 година категорично заявяват своето желание за свобода. Тогава в рамките на руската армада, която е домувала в Созопол, е създадена българо- гръцка дружина, която е подпомагала военните действия на руската армия по море и по суша.Кратката свобода на хилядолетния град е заплатена с обезлюдяването на града за дълъг период.
Днес благодарните потомци издигнаха паметна плоча на пристанището в памет на загиналите матроси, войници и офицери по време на военните действия в този период.
Истинската свобода идва на 7 февруари 1878 г. с победния марш на Летящия отряд на Лермонтов от 13-ти драгунски полк на негово императорско величество.Руските войници- освободители са посрещнати възторжено от жителите на Созопол на два километра от града, там където и до днес признателните жители на Созопол всяка година на тази светла дата поднасят венци и цветя. Паметната плоча на Лермонтов и тази година не остана без цветя, въпреки лошото време.
Жителите на Созопол с развети знамена образуваха празнично шествие до Паметната арка в Морската градина и положиха венци и цветя, поклониха се пред подвига и героизма на знайни и незнайни войни, дали живота си за свободата на Созопол и Отечеството. Венци и цветя бяха положени от името на кмета Панайот Рейзи и общинската администрация, от председателя на общинския съвет Красимира Германова, от политически партии,неправителствени организации, граждани.
Няма коментари:
Публикуване на коментар