Директорът на Историческия музей в Бургас Цоня Дражева е носител на тазгодишната награда на областния управител Константин Гребенаров. Наградата се присъжда вече втора година от губернатора за заслуги в обществено-икономическото развитие на Бургас.
Цоня Дражева заслужи високото отличие заради всеотдайната си работа в областта на археологията и ценните исторически открития, направени под нейно ръководство, последното от които преобръща изцяло досегашната история на Созопол.
„Дълго време Бургас беше в сянката на Варна, но сега вече всички ме поздравяват за Бургас. Това е моята мисия. А най-новата находка от вчера в Созопол – монета на Иван Шишман, доказва, че Созопол не е бил византийски град, а български“, каза развълнувално Цоня Дражева.
Ценната находка е намерена в новооткритата църква пред входа на Средновековната крепост, която пък бе открита преди дни на мястото на незаконни временни обекти. След като ги отстраниха и разровиха, излязоха ценните находки. Общо три са монетите с монограма на Иван Шишман, които археолозите са открили в новата църква на Созопол.
Монетата е била намерена заедно с уникална керамика и други монети, датиращи от 4 в. до 14 в. Монетата е медна, със сребърно покритие. Сечена е в централната монетарница на старопрестолния град, съобщи още директорът на Бургаския регионален музей- Цоня Дражева.
На едната страна е монограмът на последния български цар, а от другата страна има християнски кръст и надпис. „Откритието ни позволява да направим извода, че през 14 в. земите от Созопол до Ахтопол са били българска територия, а хората там са участвали активно в битките срещу Османската империя”, допълни още Дражева.
Находката обаче е особено ценна, защото монетата е добре запазена и с ясни надписи. Археолозите са я намерили в централната зала на южния кораб на църквата в изгорял земен пласт. Под мястото вече е намерен некропол. Оказва се, че новата църква припокрива съществувало вече християнско гробище.
Няма коментари:
Публикуване на коментар