Търсенето на главната източна порта на Аполония е започнало още през средата на 19 век от френски археолози. С прекъсвания тук за последно са копали българските им колеги преди 15 години, но без да могат да открият входа към древния град. Мястото дълги години бе заето от няколко капанчета и едва сега при тяхното разчистване се видя, че зад тях е била скрита митичната порта.
Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров научи новината в Париж и по телефона коментира специално за "По света и у нас".
Божидар Димитров - директор на НИМ: "Трябва да се има предвид, че в Созопол се правят разкопки вече 150 години. Първи са започнали тези, при които се намирам в момента - французите, френският археолог Жорж Касьор. След него редица
български и чужди учени, но нито един от тях не успява да открие входа на града."
Цоня Дражева - директор на Регионалния музей Бургас: "Ще викаме "ура", че най-после сме стигнали до истинския вход на крепостта Созопол, изграден още през средата на 5 век и използван до 14 век, до опожаряването и разрушаването на крепостта от Амедей Савойски."
Портата е била с ширина 4 метра, а от двете страни е имало огромни кули, които през 15 век са доразрушени, а камъните са използвани при строежа на созополските къщи. Проектът на фондация "Созопол", по който се прави разкриването на крепостната стена, сега ще продължи със спешни археологически проучвания с последваща консервация и реконструкция на портата и стражевите кули
източник: БНТ Автор: Веселин Григоров - Бургас
Няма коментари:
Публикуване на коментар