събота, 5 ноември 2011 г.

Корейци търсят български рапани

www.chernomorskifar.com
Силвия ШАТЪРОВА

Корейци проявяват интерес към инфраструктурни проекти в Бургас, като зоната за обществен достъп на пристанището, стана ясно по време на работна закуска с участието на съветника към Посолството на Република Корея Парк Йонг-Со и директора на Корейската
агенция за насърчаване на търговията и инвестициите/КОТРА/ Чеик Лим. Според двамата Бургас и пристанището му може да бъдат използвани като врата за корейските стоки към Европа.

Ако бързо се завърши автомагистрала Тракия през порт Бургас, ще могат да преминават повече корейски стоки в посока към Европа, каза съветник Парк Йонг-Со.

Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Република Корея, което влезе в сила от 1 юли тази година, дава допълнителни възможности за развитие на търговско-икономическите отношения между Корея и ЕС, както и с България като член на общността. Целта на безмитното споразумение е да се вдигне търговският обмен между Корея и страните в ЕС поне четири пъти.

В момента азиатската страна показва няколко добри практики за инвестиции в България, като две от тях са на Хюндай-завод за силови трансформатори и продажно-сервизен комплекс, както и фотоволтаичния парк на Ес Ди ЕН и Косеп край Велико Търново. 68 случая на инвестиции в рамките на 135 млн.лв., отчитат още от корейското посолство. Фирма „Самсунг“ има голям интерес към изграждането на канализации в България, заради липсата на правила и закон за ПЧП все още не могат корейците да влязат в този сектор, стана ясно още по време на работната среща с бургаски медии.

Областите на електрониката и елтехниката, авточасти и изграждането на индустриални и технологични паркове са сред перспективните за привличане на корейски инвестиции. В обратна посока към Корея България може да изнася остатъци от благородни и цветни метали,електрически прекъсвачи, морски и зърнени храни.
В Корея нашата страна е известна от една тв
реклама, която я представя като Швейцария на Балканите, с дълголетници, красива природа, чисти храни, но няма нито един продукт, който да следва рекламата и да знаят какво точно произвежда тази страна. Оказва се, че доскоро нито една българска бутилка вино не е стъпила на корейския пазар, който има интерес и се задоволява главно от френски вина. Едва преди месец известна винарска бутикова изба прави първия пробив в тази посока и до дни тръгва първият износ. Според съветник Парк Йонг -Со българското вино е по вкуса на корейците. Двамата съветници от корейското посолство апелират българските производители и износители да участват в изложения в Корея и да използват директен маркетинг. Едно от тях е изложението за храни в Сеул, което се провежда през май и през него преминават над 300 000 посетители.

Обикновеният кореец не ви познава, но знае, че е страна на дълголетниците, България има хубав образ в съзнанието на корейците с чистите планини, които са синоним за качество“, каза още съветник Парк. Морските дарове са също един от продуктите, които имат пазар в Корея. Обикновено корейците предпочитали българските рапани, но не знаели, че те са от Черно море.

През последната година са се утроили и корейските туристи, които имат интерес към Балканите и в частност България. В обратната посока също има любопитство, но правителството е това, което трябва да възбуди интереса на българите да преоткрият азиатските страни.

През 2005 година 20 млн. щ.д е бил износът на България към азиатската страна, като през първите шест месеца на тази година той е 59 млн.щ.д., докато за същия период вносът от Корея е за 80 млн. щ.д.

Етерични масла, интегрални схеми, фармацевтични и химически продукти, месо , млечни продукти, зеленчуци, тютюн са продуктите, които са перспективни за износ в Корея, казва още съветник Парк.

Премахването на митата при вноса в Корея ще спести на българските износители финансов ресурс и ще подобри тяхната конкурентоспособност на корейския пазар. Средно над 90% е експортът на български промишлени стоки в Корея.

Водещите експортни български стоки през последните години ще се внасят почти изцяло при нулеви мита. Сред тях са остатъци от благородни и цветни метали, интегрални схеми и електронни микрокомплекти, електрически прекъсвачи, хидравлични двигатели, електрически трансформатори, антибиотици, пшеница и други.

Няма коментари: