сряда, 1 юни 2011 г.

Помогнахме за Шенген и за мощите в Созопол


източник: www.24chasa.bg


Посланикът на Норвегия г-жа Тове Скарстейн и министърът за управление на средствата от ЕС Томислав Дончев днес представят на конференция резултатите от първите над 100 проекта, реализирани за 3 г. с финансовата помощ на Норвегия. Ще бъде открита и изложбата в снимки “Резултати на фокус”, която след София ще пътува и в страната.

С Посланикът на Норвегия Тове Скарстейн разговаря ПЕТЯ ДИКОВА

- Г-жо Скарстейн, представяте проектите, финансирани с норвежки пари след 2007 г. С какво помогнахте?

- Първата цел на Норвежката програма за сътрудничество е да покажем солидарност към България като нова членка на ЕС. Както знаете, Норвегия не е член на ЕС, но сме интегрирани в единния пазар чрез механизма Европейско икономическо пространство. Имаме повече от 100 осъществени проекта у вас и като цяло сме много, много доволни.

- Завършени ли са проектите?

- Повечето от тях приключиха успешно и затова темата на днешната конференция ще бъде “Резултати на фокус”.

- Каква финансова помощ получи България за 3 г.?

- Общата сума бе 41,5 млн. евро по двата механизма - Норвежката програма за сътрудничество и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. По втората програма донори са Норвегия, Лихтенщайн и Исландия, но страната ни предоставя 97% от средствата. Разбира се, сравнено с европейските фондове, това не е много. Смятам обаче и министър Томислав Дончев споделя това мнение, че получихме добър резултат за всяко евро, което инвестирахме тук. Искам да подчертая, че работихме много добре с българската страна по реализирането на проектите, и това е ключът към успеха. Направихме го заедно.

- Кои са най-интересните проекти ?

- Всички са интересни, но има един, който беше изумителен, защото изобщо не очаквахме такива резултати. Финансирахме археологическите разкопки в Созопол, при които бяха открити мощите на свети Йоан Кръстител. Това беше такава изненада! Когато съобщиха новината, не можехме да повярваме. Така че това беше най-сензационният проект. Това е важно не само за България, но и за целия християнски свят.

- Помогнахте и за дигитализацията на архива на националната библиотека.

- Да, това е друг проект в областта на опазване на културното наследство. Националната ви библиотека има уникална колекция от документи и някои от изследователите в други части от Европа досега нямаха представа за това. С този проект документите първо се запазват, а след това ще бъдат достъпни в дигитален вид за всички учени.

- Какво друго подкрепихте?

- Имаме проекти в социалната сфера, неправителствения сектор, възобновяемите източници и здравеопазването. Бих искала да спомена проект на министерството на вътрешните работи, по който бе инсталирана електронна апаратура за наблюдение по южната граница на България в подготовката ви за влизане в Шенген. Това беше много полезно за техническата подготовка на страната ви. Сега всяко движение по границата ще бъде проследявано, а данните ще се изпращат в център в София.

Интересен е и соларният парк “Припечене” край Сандански. При този проект си сътрудничеха 2 частни компании от България и Норвегия. Имаме и два фонда, които ще продължат да работят. Единият помага на неправителствени организации, а другият предоставя стипендии на учени и студенти.

- Какви са целите ви за следващия финансов период до 2014 г.?

- Бюджетът ще е доста по-голям - 127 млн. евро, но вече говорим за 5-годишен период. В момента обсъждаме с кабинета на министър Томислав Дончев в кои сектори ще насочим усилията си.

Имам и още една интересна новина. За първи път в София ще бъде открит музей на съвременното изкуство и това също е по проект с помощта на Норвегия. Столицата ви е един от няколкото града в Европа, които нямат такъв музей. Ще го открие министър Вежди Рашидов на 17 юни.

Няма коментари: