неделя, 10 април 2011 г.

Фаровете са сред най-любопитните атракции на черноморските ни градчета, но за съжаление хората знаят малко за тяхната история


130 години от откриването на фара на нос Емине ще бъдат отпразнувани на 15 декември.Иеята е на Инициативният комитет за създаването на “Международна общност на пазачите на морските фарове в Черно, Азовско и Каспийско море”, подкрепена 51 държави. Фарът на нос Емине е открит на 15 декември 1880 г. Изграден е от френското дружество за строеж и експлоатация на фарове Collas et Michel, което по българските земи издига общо седем фара.

Въпреки непривлекателния сезон, организаторите се надяват,че с дейността си ще допринесат за това морските фарове могат да се превърнат в туристически, културни и исторически атракции. Инициативата за създаване на организацията и за честването на годишнината идват логично от Поморие, тъй като възникването на града е свързано именно с морски фар. Според древно предание основаването на Анхиало (днешния гр. Поморие) от византийската императрица Ирина е станало на мястото на някогашен фар, принадлежал на по-стар пристанищен град.

И днес въпреки модерните навигационни системи десетки фарове край Черно море и хиляди по света запалват в точно определен час светлините си, за да показват пътя в нощта и да пазят кжорабите.

От древни времена морските пътешественици разчитали на звездите, за да се ориентират нощем насред водната шир, но най-търсеният ориентир в непрогледния мрак били сигналите, излъчвани от брега. Всеки фар се характеризира с определени параметри ., а светлинният сигнал се разпространява на определена дължина и периодичност.

Предвестниците на съвременните морски фарове са блещукали в Черно море почти от времето на аргонавтите – твърдят изследователи. За първите светлинни сигнализации по нашето Черноморие свидетелства находка на минета от 2-ривек, открита в района на Аполония, на която е изобразена кръгла постройка на два етажа, увенчана с горящи пламъци, която удивително напомня на съвременните фарове

Самотни, обвеяни от ветровете, бели или цветни, но винаги романтични, морските фарове все повече се превръщат от навигационно средство в туристическа атракция

На пет-шест километра от Шабла се намира най-старият фар на българското Черноморие, който през лятото на 2006-та отпразнува 150-та си годишнина.Наричат го „Пясъчният фар”, защото предпазва корабите от затъване в измамните морски плитчини между нос Шабла и Тюленово. Издигнат е в средата на XVIII век и от тогава до днес работи безотказно.

Високата му 32 м. кула изпраща светлини на 17 морски мили и стърчи до морето край дълъг железен пристан, който влиза 200 м навътре. В нея дежурят на смени трима фарааджии. Един от тях е прекарал тук целия си живот.
Най-живописно място за фар е това на нос Калиакра, където са и останките от антична крепост. Районът е обявен за природен резерват заради невероятното птиче разнообразие и последните оцелели в тези географски ширини тюлени –монаси. Мястото и фарът са толкова живописни, че известният италиански поет Салваторе Квазимодо им посвещава своя поема.

На остров Св. Анастасия, най големият остров в нашето море близо до Бургас, се намира един от най-яркия фар по българското Черноморие. Неотдавна той и околностите се превърнаха в снимачна площадка на новия филм на режисьора Камен Калев с участието на Летисия Каста.От 2001 г. остров Света Анастасия е със статута на природно – археологически резерват. Ако се съхранят и социализират археологическите и исторически обекти, островът има потенциал да се превърне в атрактивна туристическа дестинация.

На остров Св. Иван до Созопол се намира още един морски фар. Съвременните рибари и яхтаджиите, които се прибират от нощен риболов следват сигнала му, без да се замислят, че по същия начин преди хилядолетия са влизали древните – с единствени ориентири звездите и фарът на о. Св. Иван. Днешният фар е построен през 1911 г. и освен светлинен сигнал с дължина 18 мили навътре в морето, подава и звукови сигнали.

Още романтични фарове, превърнали се в търсена туристическа атракция и любим фон за снимки на хиляди туристи, ще откриете и край Приморско, Царево и Ахтопол, когато лятото се върне отново...
инфо: http://www.infotourism.net/

Няма коментари: