Географско положение. Община Созопол се намира в Югоиизточен район за планиране, в централната част на област с административен център Бургас и заема територия от 526,96 кв.км.
Населени места. Селищната мрежа на общината се състои от 13 населени места – общинския център град Созопол и 12 села.
Природни дадености:
Релеф. Територията на община Созопол се характеризира с разнообразие и преливане на равнинен, хълмист и нископланински релеф. Разполага с изключително крайбрежие, обхващащо отрязъка между Атия и Маслен нос. Живописният бряг с богати композиции от уютни заливи и плажни ивици (17,1 км.) съдържа капацитет от 67000 плажни места. Равнинната й част в южната посока постепенно преминава във възвишенията на Странджа планина.
Климат. Климатът е умереноконтинентален, силно повлиян от Черно море, както и от въздушните потоци, нахлуващи от Средиземно море. Характеризира се със сравнително топли, но ветровити зими и дълги, топли лета. Прилежащият морски басейн обуславя целогодишна висока влажност на въздуха. Районът е характерен с малко валежи и продължителни засушавания. Много важен елемент на природния потенциал на района е слънчевото греене, с действителна продължителност от 2100 до 2200 часа годишно.
Околна среда. Община Созопол се характеризира с добро качество на околната среда. Природните и климатични дадености на територията са с благоприятни екологични характеристики.
Демография. Постоянното население на община Созопол наброява 13 901 души. В общинския център с постоянно местоживеене са 4 694 души.
информация: http://www.ubbsla.org/bg/
Няма коментари:
Публикуване на коментар