понеделник, 29 септември 2014 г.

Отборът на Созопол постигна изключително престижна победа над Монтана с 1:0.


Отборът на Созопол постигна изключително престижна победа над Монтана с 1:0. Единственото попадение бе дело на Ангел Делчев в 88-ата минута.

Домакините доминираха през всичките 90 минути. Особено осезаемо бе превъзходството им през първата част. Възпитаниците на Румен Димов буквално мачкаха своите противници и имаха много положения за гол. Отличен двубой за Монтана обаче направи техният страж Иванов, който спаси всичко, което можеше да бъде спасено. През първото полувреме с пропуските си се “отличиха” Капитанов и Халил. През вторите 45 минути играта се поизравни, но “небесносините” продължиха да бъдат доминиращият отбор. Това даде резултат 2 минути преди последния съдийски сигнал. След изпълнение на ъглов удар, в наказателното поле на Монтата настана разбъркване, при което най-съобразителен се оказа Ангел Делчев, който прати топката в мрежата на гостите.

“Много хубав мач, изигран и пред много публика.Въпреки лошите атмосферни условия от предните дни, теренът беше в отлично състояние. Ние бяхме разузнали прекрасно съперника и знаехме неговите слаби места. Подготвихме се както трябва и най-важното е, че момчетата изпълниха поставените им задачи. Постигнахме напълно заслужена победа и това бе признато от всички. Тотално доминирахме над Монтана. За пореден път ще кажа, че ние не се притесняваме от нито един отбор. Отпаднахме от Черно море заради наши грешки. По-големият им опит си каза думата. Успаха да ни излъжат. Ние им честитихме, но не заслужавахме да отпаднем. Гледахме мача на Монтана с ЦСКА и ги разузнахме. Те са много сериозен отбор, със сериозни футболисти и специалисти, добре платени. Убеден съм, че ще играят с успех в “А” група. Сигурен съм, че те ще бъдат отборът, който ще се класира за първия ни ешелон. Имат сериозен собственик в лицето на кмета на града, който влага сили, труд и опит. Най-искрено пожелавам на него и екипа му да успеят. Хора като кмета на Монтана, като Ферарио Спасов, като Михаил Мадански – всички са изключителни професионалисти и са направили страхотен отбор. Те ще играят в “А” група, но ние сме бъдещето. Нашият отбор блика от талант. В момента единствено ни липсва опитът, но с мачовете и това ще дойде. Сигурен съм, че занапред ще губим много мачове, но също така ще печелим и ще останем в професионалния футбол. А догодина, другите да му мислят!”, заяви пред e-Burgas щастливият наставник на Созопол Румен Димов.
източник: 
E-Burgas

петък, 12 септември 2014 г.

Созополската монета е най-старата в света

Преди 27 века лидийците извършват финансова революция
"За 40 г. съвместна работа съм виждал нумизмата ни д-р Владимир Пенчев да се усмихва само 3 пъти. Сега сияеше от радост и не можеше да повярва", шегува се директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Основания за бурна радост наистина има. Защото откритата в Созопол златна лидийска монета на възраст поне 2650 г. е най-старата не само у нас, но и в света, смятат специалистите. Намереният екземпляр ще бъде експониран във витрина върху черно кадифе в нумизматичната зала на НИМ. До нея ще има и лупа, за да се различават изобразеният на нея лъв от едната страна и свастика в квадрат от другата.
В Лидия - а не във Финикия, както е популярното убеждение - са сечени първите монети в човешката цивилизация. До тази епоха хората не са разбирали абстрактния символ на стоката и са правели монетите във форми, които могат практически да се използват - метални слитъци с форма на бича кожа, стрели монети, намирано е съкровище и от десетки сърпове монети. Имало е и камбанки монети, които са окачвали на овцете. "Тъкмо в Сарди - столицата на Лидия, за първи път в историята си човечеството сече търкалце, което не може да се използва за нищо друго освен за размяната му със стока", пояснява проф. Божидар Димитров.
И дотогава златото и среброто, разбира се, са били използвани като пари, но поради нестандартната големина на златните слитъци и пръстени хората трябвало да претеглят парите при всяко разплащане. За това свидетелства Старият завет - когато си купил земя, пророк Йеремия писал: "Претеглих му парите, седемнадесет сикли сребро." (Йеремия 32:9)
Така именно в Лидия открили нещото, предизвикало истинска революция в областта на финансите - стандартната монета с определена стойност. Това опростило всички видове плащания - в търговията, в събирането на данъците, в заплащането на войниците и на свободните наемни работници и т.н. Първите монети в Лидия, като откритата в Созопол, били направени от естествена смес от злато и сребро, известна като електрон. Знаменитият с богатствата си цар Крез заменил тези монети с други, които били направени почти изцяло само от един метал Ч злато или сребро. Или това, което наричаме днес биметална монетна система. По времето на Крез 12 сребърни монети се равнявали на една златна, а 12 бронзови - на една сребърна. Тази система обаче била застрашена от фалшиви златни монети, съдържащи примес от по-евтини метали. Търговците се нуждаели от лесен начин, по който да проверяват чистотата на златото.
Лидийците скоро установили, че един вид местен черен камък може да разреши техния проблем. Когато една монета била потърквана върху неговата равна, леко грапава повърхност, оставяла белег. Когато цветът на белега бил сравняван с цвета на белезите, направени от златни игли, ставало ясно какво е съдържанието на златото в проверяваната монета. Това откритие - проверката с "лидийски камък" - не само изваждало от играта фалшификаторите, но и избавяло владетелите от изкушението да секат непълноценни монети.
Източник: Стандарт

вторник, 9 септември 2014 г.

Извадиха най-старата намерена монета у нас от морето край Созопол

На незначителна дълбочина от един метър на северния бряг на созополския полуостров водолаз видял на дъното малка златна монета и я предал на директора на НИМ Божидар Димитров, съобщиха от музея. Нумизматът д-р Владимир Пенчев, смята, че това е най-старата монета, откривана в България. Тя е от електрон (сплав от злато и сребро), сечена през втората половина на VІІ век пр. Хр. или преди 2650 години в държавата Лидия и тежи 0.63 грама.

В Лидия са сечени първите монети в човешката цивилизация. До тази епоха хората използват като абстрактен символ на стоката метални слитъци с форма на бича кожа, стрели, камбанки, сърпове.

На археолозите от НИМ засега не им е известно откриването на други лидийски монети в България. Иначе откриването на тази монета в Созопол не буди особено удивление.

Градът е основан от преселници от Милет в 611 г.пр..Хр., а този град е разположен до Лидия. Нормално е преселник от този град да е имал в джоба си шепа златни монети.