неделя, 30 септември 2012 г.
Археологическият сезон в Созопол ще продължи, докато падне първият сняг.
Археологическият сезон в Созопол ще продължи, докато падне първият сняг. Това каза в интервю за Радио „Фокус” – Бургас
проф. Божидар Димитров, директор на НИМ. „Има обаче периоди, в които
той не пада по пет години. Дано времето ни позволи да работим дори през
цялата година. Ще работим докато има средства, а средства ще има. Такива
вече има за есента. Наблягаме на всички обекти – изпълняваме аварийни
реставрации, прави разкопки”, обясни той. Работи се и на островите край
Созопол. ”В интерес на истината там колегите работят с много по-малко
средства от други години. Повече се набляга на Стария Созопол. За нас е
много важно да изпълним всички задачи, които сме си поставили там, за да
не пречим на нормалния живот в града, особено през летните месеци.
Когато завършим там, отново ще можем да работим по-активно и по
периферия”, каза още проф. Димитров. „Сега правим археологически
разкопки на носа по северния бряг. Там също откриваме крепостни стени,
феодални замъци, крепостни стени и други манастири. Сега откриваме и
една много интересна Северна кула, но тя не е единствена. След време
вероятно Созопол ще получи една цялостна средновековна опаковка – той ще
бъде изцяло заобиколен от разрушените в османския период крепостни
стени”, каза още той.
петък, 28 септември 2012 г.
България пое председателството на Световната асоциация по международно право - най-старата професионална организация на юристите в света.
България пое председателството на Световната асоциация по
международно право - най-старата професионална организация на юристите в
света.
За следващите 2 години ще я оглавява проф. д-р Александър Янков, създател и дългогодишен съдия в Международния трибунал на ООН по морско право в Хамбург.
На 75-ия конгрес на Световната асоциация по международно право, който се провежда в София, юристи от над 70 държави обсъждат правата на човека, промените в климата, защитата на потребителите, компенсацията на жертвите на въоръжените конфликти, правния режим на химическите оръжия и реформата на ООН.
По време на форума правосъдният министър Диана Ковачева заяви, че сега основното предизвикателство пред света е тероризмът.
За съжаление няма държава, която да е имунизирана, да е защитена докрай от терористични атаки, и именно затова наистина като че ли тероризмът се оказва престъплението по международното право на практика, което е наистина най-тежко и с най сериозни последици, тъй като представлява много сериозна заплаха за целия свят, каза министър Ковачева.
VIDEO източник: БНТ
За следващите 2 години ще я оглавява проф. д-р Александър Янков, създател и дългогодишен съдия в Международния трибунал на ООН по морско право в Хамбург.
На 75-ия конгрес на Световната асоциация по международно право, който се провежда в София, юристи от над 70 държави обсъждат правата на човека, промените в климата, защитата на потребителите, компенсацията на жертвите на въоръжените конфликти, правния режим на химическите оръжия и реформата на ООН.
По време на форума правосъдният министър Диана Ковачева заяви, че сега основното предизвикателство пред света е тероризмът.
За съжаление няма държава, която да е имунизирана, да е защитена докрай от терористични атаки, и именно затова наистина като че ли тероризмът се оказва престъплението по международното право на практика, което е наистина най-тежко и с най сериозни последици, тъй като представлява много сериозна заплаха за целия свят, каза министър Ковачева.
VIDEO източник: БНТ
четвъртък, 27 септември 2012 г.
Миро от мощите на Свети Николай откриха в Созопол
Уникална и ценна реликва откриха археолозите при разкопките на трикорабната базилика на манастира "Св. Николай" в Созопол.Експертите са изследвали нисколежащия некропол от ранновизантийското и средновековно строителство. В малка ниша с тухли, характерна за раннохристиянската епоха е намерено малко гърненце с капаче.Вътре в миниатюрния съд е открита емулсия и прах. Смята се, че емулсията е миро от светеца.Първоначалните данни сочат, че тя е от периода 6- 7 век. Според данните на средновековните хроникьори, през 1070 год. първият епископ на Деултум и Аполония- Публий Елий Авел е донесъл по тези земи свещенната реликва. Според директорът на НИМ Божидар Димитров откритието е най- вероятно миро то Свети Николай.Той припомни ,че преди две години е поискал мощи от светеца от италианския град Бари.Тогава са му казали ,че не дават мощи, защото саркофагът, в който е погребан, е зазидан,но всяка година на 8 май изтича миро,което те събира в малки шишенца,богато украсени, с които ощастливяват някоя църква. Преди две години историкът пренесе миро от Св. Николай за църквите в Созопол и Черноморец.Той припомни, че при проучванията на църквата,са намерени три императорски печата- на Василий Българоубиец,на Теодора и още един. Очевидно тази църква в Созопол е била под покровителството на императорите и те са могли да изискат свето миро, което има стойност на мощи.
С откритието на мирото категорично може да се твърди,че проучваната църква е била посветена на Свети Николай Чудотворец. Предстоят изследвания,които ще хвърлят допълнителна светлина на новото откритие. Находката е изпратена в централната лаборатория на националния исторически музей и в близките дни ще бъде направен спектрален анализ на съдържанието от гърнето. „Още една малка част от енигмата на това място е разкрита. Така Созопол със своята хилядолетна история се очертава не само като езически център на култа към Аполон, но и като средище на християнството в Приморска Странджа”- заяви директорът на Археологическия музей Димитър Недев.
източник: www.sozopol.bg
източник: www.sozopol.bg
сряда, 26 септември 2012 г.
Румънци изследват запасите от риба по родното Черноморие
Правителството ще разреши днес научно-изследователският кораб „Steaua de Mare I”, плаващ под румънски флаг, да премине през българското териториално море и ще пребивава за периода от 1 октомври до 15 декември във вътрешните морски води на страната. Той ще посети и пристанищата във Варна, Несебър и Созопол, съобщиха от правителствената информационна служба.
Разрешението е във връзка с извършването на второто съвместно сезонно изследване през тази година относно състоянието на запасите от дънни и пелагични видове риба и разпределението им в българската и румънска акватория на Черно море. България и Румъния имат споразумение за съвместни научни изследвания в рамките на националните програми за събиране, използване и управление на данни в сектор „Рибарство” на двете държави.
Националните програми за събиране, използване и управление на данни в сектор "Рибарство" в периода 2011-2013 г. на Република България и Румъния са одобрени с Решение № 446/2011 на Европейската комисия. Научните изследвания, които са предназначени изключително за мирни цели и за разширяване на познанията за морската среда, ще се извършват с безопасни методи и средства и не създават затруднения за страната при упражняване на суверенните й права и юрисдикция.
източник: www.burgasnews.com
На тема „ Туристическа анимация” в Созопол ще се проведе двудневен форум. Негови организатори са Община Созопол и Нов Български университет-София.
На тема „ Туристическа анимация” в Созопол ще се проведе двудневен форум. Негови организатори са Община Созопол и Нов Български университет-София. Ще бъдат обсъдени новости и перспективи в туризма. Участие ще вземат специалисти от туристическия бранш и представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Събитието има за цел да даде възможност на участниците да представят своя туристически продукт, а специалистите са подготвили теоретични и практически занимания на тема „ Туристическа анимация”. Поканени са и представители на созополската гимназия. Има идея темата за анимацията деята в бъдеще да стане част от обучението на гимназиалните паралелки.
Форумът ще бъде в Художествената галерия. Той ще започне от 13.30 ч. на 28.09.2012 г.,петък, и ще продължи от 9.30 ч. на 29.09.2012 г.,събота.
Поканени са всички туроператори и хотелиери, които развиват дейност на територията на община Созопол.
В края на септември и почти на финала на активния спортен сезон в българското ветроходство в Созопол ще се проведе Националното отборно първенство на клас "Оптимист".
В края на септември и почти на финала на активния спортен сезон в българското ветроходство в Созопол ще се проведе Националното отборно първенство на клас "Оптимист". Домакин на проявата на 29 и 30 септември е Общински яхт клуб "Созопол". Форматът на проявата включва 10 и повече отбора, които ще се срещнат в няколко серии по системата "всеки срещу всеки", следвани от полуфинални и финални серии. Всеки клуб член на БФВ може да участва само с един отбор, включващ петима състезатели - 4 основни и 1 резервен. Главен съдия на първенството ще бъде Пламен Георгиев, а арбитри на вода (umpire) - Бистра Рачева, Искра Йовкова, проф. Камен Фильов и Румен Паунов.
По инициатива на домакините от ОЯК "Созопол", одобрена от УС на БФВ, през последния ден ще се проведе допълнителна гонка, в която ще стартират всички заявени млади ветроходци. Класиралите се на първите три места ще получат предметни награди от домакините и от един от спонсорите на клуба - "РЕФИЛ" ЕООД. Варненската фирма с основна дейност разделно събиране на опаковки от хартия и пластмаса, за пореден път подпомага спортното ветроходство у нас. В началото на сезона - Националната регата "3 март", през август "РЕФИЛ" финансира участието на младежки екипаж, съставен от състезатели в клас "470" на Държавното първенство за "Петерсон" във Варна. В началото на септември 2012 г. бе подписан договор за сътрудничество между "РЕФИЛ" и ОЯК "Созопол".
източник: www.sportal.bg
понеделник, 24 септември 2012 г.
BULGARIA Inside - Sozopol
Sozopol (Bulgarian: Созопол) is a small ancient town located 30 km south of Burgas on the southern Bulgarian Black Sea Coast, in Bulgaria. Today the town is mostly a seaside resort known for the Apollonia art and film festival (which takes place in early September) and is named after one of Sozopol's ancient names. Sozopol is one of the oldest towns on Bulgarian Thrace's Black Sea coast. The first settlement on the site dates back to the Bronze Age. Undersea explorations in the region of the port reveal relics of dwellings, ceramic pottery, stone and bone tools from that era.
четвъртък, 20 септември 2012 г.
сряда, 19 септември 2012 г.
Археолози допускат, че са намерили миро от Свети Николай Чудотворец при проучванията в Созопол
Археолози допускат, че са намерили миро от Свети Николай Чудотворец при проучванията на едноименния храм в Созопол. Това съобщи за Агенция “Фокус” Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, който е разговарял с ръководителя на проучванията археологът Димитър Недев, директор на Историческия музей в Созопол. По думите на Божидар Димитров - в олтарната част на църквата „Свети Николай Чудотворец” в Созопол, там, където обикновено се слагат свети мощи, е открито малко гърненце, с капак, което явно съдържало някаква течност.
Божидар Димитров припомни, че преди две години, тогава като министър без портфейл, беше поискал мощи от Свети Николай Чудотворец от Италия, където е погребан. Тогава са му казали, че не дават мощи, защото саркофагът, в който е погребан, е зазидан, но – всяка година на 8 май изтичало миро, което те събират в малки шишенца, богато украсени, когато искат да ощастливят някоя църква.
„Тогава ни дадоха две такива шишенца, едното от които е за новостроящата се църква. Църквата, която се проучва, е строена в VІ век, разрушена, и в ХІ век – въздигната наново. Аз предполагам, че по-скоро при построяването през ХІ век са изискали това миро и са го поставили там”, каза Божидар Димитров.
При проучванията на тази църква, както вече сме съобщавали, са намерени три императорски печата – на Василий Българоубиец, на Теодора и още един. Очевидно – тази църква е била под покровителството на императорите и те са могли да изискат свето миро, което има стойността на свети мощи, коментира Божидар Димитров.
Първата българска подводница ,,Подводник'' № 18 (VIDEO)
Темата на НОВА разказва за първата българска подводница. През 1915г. в българските води патрулират две подводници на съюзническа Германия - УБ-17 и УБ-18. След влизането на България във войната те влизат в действие, за да я защитят от агресията на Русия.
На 15 октомври 1915г. Варна е бомбардирана от руска ескадра. И именно присъствието на двете подводници намалява ефекта от бомбардировките и принуждава руските кораби да се оттеглят. Така Варна е спасена от разрушение, а жертвите са ограничени до минимум.
България разбира силата на подводния флот и сключва сделка с Германия за УБ -18. През март 1916г. след българско искане германското Морско министерство решава да предостави на България една от действащите в Черно море подводници. Бойният флаг на Подводник № 18, както е заведена в българските щатове подводницата, е вдигнат на 25 май 1916г. Нейна постоянна флотска база е пристанището на двореца Евксиноград. По време на първото ѝ учебно-демонстрационно плаване из Варненския залив и потапянето ѝ, на борда присъстват князете Борис Търновски и Кирил Преславски.
През 1916г. се постига договореност за предаването на българския флот на още една германска подводница - еднотипната "UB-I-7" ("UB-7"), но през септември с.г. тя загива заедно с един български подофицер, стажуващ на нея.
Започва подготовката на два екипажа за българската подводница - основен и дублиращ. Едновременно с това в германската подводно-ремонтна база в Кил преминава обучение и 10-членна бригада от български технически персонал. Според германското щатно разписание екипажът на този тип подводници се състои от 14 души, но на българската подводница са зачислени 17 офицери, подофицери и матроси. В някои случаи екипажът ѝ нараства до 20 души, което се смята за недопустимо в германския флот. За командир на Подводник № 18 е назначен лейтенант Никола Тодоров, а помощник-командир - мичман I ранг Иван Вариклечков. Дублиращ командир е лейтенант Г. Славянов.
Подводник № 18 има постоянни маршрути : Варна - Калиакра и обратно, Варна - Калиакра - Мангалия - Кюстенджа и обратно, Варна - Бургас - Созопол и обратно.
Подводницата на няколко пъти среща противникови кораби, които успяват да се изплъзнат. До края на 1916г. тя попада 8 пъти в минни полета, от които излиза с успех. На 13 декември 1916 г. с появяването си прекратява руска бомбардировка над Балчик и кара руските кораби да се оттеглят от българското крайбрежие.
Краят на подводницата е загадка. След 90 години водолазите от сдружението "Блек Сий Дайв Одесос" я намират разделена на две части на 35 дълбочина в Черно море. Последвалите проучвания на военните доказват, че това е следствие от подводен взрив. Старата версия свързва края на подводницата с преминаването й във френско владение след войната и нарязването й на скраб в 1921г. в Тунис.
събота, 15 септември 2012 г.
Високотехнологичната подводница Virgin Oceanic
Милиардерът Ричард Брансън се надява тази година да завърши своята нова иновативна и високотехнологична подводница Virgin Oceanic. От неговата форма Virgin потвърдиха график за пет дълбоководни мисии, който имат за цел да се изучат места, където човешки крак не е стъпвал: Марианската падина в Тихия океан, падината Пуерто Рико и Южносандвичевата в Атлантическия, Яванската падина в Индийския и падината Фрам в Северния Ледовит океан.
За да издържи корпусът на налягането, подводницата е направена от въглеродно влакно и титан, а куполът -- от свръхздраво кварцово стъкло.
Ако тестовете завършат успешно, първото потапяне ще се състои тази година. Към първото потапяне към Марианската падина няма да се отправи самият Брансън, а неговият приятел Крис Уелш. След това Брансън планира лично да изследва падината Пуерто Рико.
петък, 14 септември 2012 г.
В неделя от 21.00 часа „National Geographic” ще излъчи филма "Интервю с вампир" за находките в Созопол
В неделя от 21.00 часа „National Geographic” ще излъчи филма „Интервю с вампир”. За кратко време това е вторият филм, който каналът ще излъчи за археологически находки в България, след филма за мощите на Свети Йоан Предтеча, това каза пред Агенция “Фокус” Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. По думите му - безусловно, това е изключително полезно за развитие на културно-историческия туризъм. „Следва да се отбележи, че за разлика от случая Моника Йосифова – Хохегер, България не е дала и стотинка за тези филми и те са финансирани изцяло от компанията „National Geographic”. Като историк – би ми се искало да бъдат показани и филми за други постижения на древните българи, да речем – филм за първите каменни градове в средновековна Европа, Плиска и Преслав, възникнали в VІІ и ІХ век (първата каменна сграда в Англия е построена в 1067 година и разбрах това от един филм на същата компания). Вероятно филмите за вампири в последните пет шест години с участието на големи актьори като Брад Пит, Том Круз, Нина Добрев са засилили интереса към вампирите и вероятно заради това – се появява интересът и към нашата находка, която не е единствена в България”, каза Божидар Димитров.
четвъртък, 13 септември 2012 г.
С кораба на цар Резос до Троя
източник: БНТ
Истински тракийски боен кораб отпреди 3500 години можеха да видят
днес пътуващите по автомагистрала "Тракия". Той е копие на кораба на
тракийския цар Резос, с който владетелят участвал в Троянската война, и
днес пътуваше от София за морето. Корабът е част от уникален съвместен
проект от поредицата "Непозната земя" на БНТ и "Енох филм" и му
предстои да плава до останките на легендарната Троя.
В село Боженица преди две години и половина започва историята на кораба. Идеята за построяването му е на режисьора Атанас Димитров, а целта - да се направи точна рекострукция на кораба на трайкийския цар Резос, с който той участвал в Троянската война. След като стигне морето и се установи в базата на Националната спортна академия в Равда, за кораба ще бъде подготвен екипаж от доброволци от целия свят. После предстои еспериментално плаване по нашето Черноморие, а догодина е голямата експедиция до Троя.
Атанас Димитров - режисьор, ръководител на поректа: - Така че ние с този кораб, древен боен кораб ще го превърнем в една машина на времето и ще се върнем назад 3 хил. и 500 години, което пък ще бъде безкрайно интересно и за самите историци, археолози, които ще проверят свои хипотези.
В експеримента са поканени известни учени по ихтиология и морска археология, сред които и Тим Северин. Доброволците от екипажа пък ще бъдат подготвени в основните умения на древните траки - гребане, гмуркане, ветроходство. Дори храната им ще е древна - пшеница, мед и вино. Преди това да се случи обаче дългият 16 метра и 40 сантиментра кораб беше натоварен на платформа с помощта на два крана. Той ще пътува без обшивка и със свален нос, наречен форщевен.
Атанас Димитров - режисьор, ръководител на поректа: - Качим ли кораба върху тази платформа и оставим ли този форщевен, ние няма да може да минем по съвременните представи за това да минеш под мост, жица и така.
А сложи ли се обшивката, не може да се махне носът. Така че тя ще се прави на морето. Колкото до проекта, зрителите ще могат да проследят всеки един детайл от него, защото ще бъдат направени шест едночасови филма.
Автор: Елиана Димитрова VIDEO
В село Боженица преди две години и половина започва историята на кораба. Идеята за построяването му е на режисьора Атанас Димитров, а целта - да се направи точна рекострукция на кораба на трайкийския цар Резос, с който той участвал в Троянската война. След като стигне морето и се установи в базата на Националната спортна академия в Равда, за кораба ще бъде подготвен екипаж от доброволци от целия свят. После предстои еспериментално плаване по нашето Черноморие, а догодина е голямата експедиция до Троя.
Атанас Димитров - режисьор, ръководител на поректа: - Така че ние с този кораб, древен боен кораб ще го превърнем в една машина на времето и ще се върнем назад 3 хил. и 500 години, което пък ще бъде безкрайно интересно и за самите историци, археолози, които ще проверят свои хипотези.
В експеримента са поканени известни учени по ихтиология и морска археология, сред които и Тим Северин. Доброволците от екипажа пък ще бъдат подготвени в основните умения на древните траки - гребане, гмуркане, ветроходство. Дори храната им ще е древна - пшеница, мед и вино. Преди това да се случи обаче дългият 16 метра и 40 сантиментра кораб беше натоварен на платформа с помощта на два крана. Той ще пътува без обшивка и със свален нос, наречен форщевен.
Атанас Димитров - режисьор, ръководител на поректа: - Качим ли кораба върху тази платформа и оставим ли този форщевен, ние няма да може да минем по съвременните представи за това да минеш под мост, жица и така.
А сложи ли се обшивката, не може да се махне носът. Така че тя ще се прави на морето. Колкото до проекта, зрителите ще могат да проследят всеки един детайл от него, защото ще бъдат направени шест едночасови филма.
вторник, 11 септември 2012 г.
понеделник, 10 септември 2012 г.
Откриха следи от Хан Крум в Созопол
Археолозите откриха следи от походите на Хан Крум в Созопол близо до гроба, от който в началото на лятото беше изваден прочулият се бързо скелет на "вампир", предаде КРОСС.
Следите са открити по време на разкопките на манастира "Свети Николай Чудотворец" край морето. При тях бяха намерени две църкви, едната от които е еднокорабна, построена в края на VI и началото на VII век, разказа директорът на Археологическия музей в Созопол Димитър Недев, който е и един от ръководителите на разкопките.
По думите му напластяванията между двете църкви показват пожар в края на съществуването на еднокорабната. Според него унищожаването на храма може да се свърже с походите на Хан Крум, който през 812 г. завзема Месамбрия (днешен Несебър).
В двата християнски некропола погребенията са около 650. Това са доказва и от многото скелети и останки от тях, които се показват навсякъде от пръстта в неголямото пространство, разкопано от археолозите.
В нова атракция след вампирите се превръща скелет с прораснал в черепа корен. Той е нещо като полувампир, пошегува се Недев. Скелетът все още не е изваден от разкопките. В края на XIII и началото на XIV век некрополът около църквата става плътен - там започват да се погребват много знатни хора. От това време е открит и скелетът, за който се предполага, че е погребан с ритуал срещу вампирясване.
Божидар Димитров: Започва работата по последните четири археологически обекта по програмата „Виа Понтика”
Започва работата по последните четири археологически обекта по програмата „Виа Понтика”. Това каза пред Агенция „Фокус” историкът Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. „Забавянето на последните четири археологически експедиции по програмата „Виа Понтика” на българското правителство, осигурени чрез средства от финансовия министър Симеон Дянков, се наложи поради обстоятелството, че те се намират в курортни райони и бе преценено, че ще пречат на туристите да почиват пълноценно. Сега, когато преобладаващата част от туристите си отидоха, стана възможно да започнат подводните археологически разкопки на крепостта „Акра” край град Черноморец, разкопките на така наречената Северна кула – голям феодален замък на северния бряг на Стария град в Созопол, археологически разкопки на крепостта „Урдовиза” в град Китен и археологически разкопки на безименна засега крепост, намираща се в село Синеморец на хълма над устието на река Велека”, каза Божидар Димитров. Археолозите вече съобщават и първите резултати, допълни той. „Край крепостта „Акра” бе открито пристанищно селище отделно от укрепеното градче, което е съществувало близо 1000 години. В него бяха открити амфори и строителна керамика от V в. пр. Хр. до VI в. сл. Хр. В Созопол бе открита огромна феодална кула, усилена с контрафорси в най-живописната част на града. Особено много надежди археолозите таят за крепостта „Урдовиза”, която има почти 3000 години поселищен живот. Тя е спомената за първи път от бащата на историята Херодот като пристанищна база на персийския флот при похода на Дарий през 513 г. срещу скитите. Особено много са споменаванията през XIII и XIV в., когато „Урдовиза” е било един от пристанищните басейни за българо-италианската търговия в тази епоха. При едно нападение на граф Амедей Савойски крепостта се откупила от разрушаване срещу 10 000 златни номизми и сумата е показателна за възможностите на местното българско население”, каза Божидар Димитров.
Експедициите се ръководят съответно в град „Акра” в Черноморец – от доц. д-р Иван Христов от Националния исторически музей, в Созопол от доц. Ивайло Христов – също от Националния исторически музей, в „Урдовиза” – от ст. н. с. Кръстина Панайотова и в Синеморец от проф. Даниела Агре.
Боре Кьосев и Нини Николов на Sozopol Beach Masters
На 8 септември се проведе традиционния турнир по плажен волейбол за наградите на Община Созопол - Sozopol Beach Masters. За пета поредна година на плаж Харманите аматьорски двойки имаха честта и удоволствието да премерят сили с елитни професионални състезатели.
Гост на събитието беше Борислав Кьосев - член на УС на БФ Волейбол, по покана на организатора Петър Христов - секретар на Комисията за младежта и спорта към община Созопол.
Участие взеха 10 двойки след предварителна селекция.
След груповата фаза на полуфинал се срещнаха Мартин Пенев/Добрин Бяндов и Андрей Николов/Никола Мъмрицов. Мачът беше изключително оспорван и завърши 0:2 (16:21, 15:21) и по този начин А. Николов /Н. Мъмрицов ериха мястоо на финал.
До вторият полуфинал достигна местната двойка Калоян Николов/Пламен Кожухаров и двойката с олимпийско присъствие Николай Николов/Богдан Гагев. За радост на многобройната публика, созополската двойка се наложи в атрактивен двубой завършил 2:0 (21:11, 21:17)
След тайбрек се реши мачът за третото място. Победители излязоха двойката Н. Николов/Б. Гагев, които се наложиха над двойката М. Пенев/Д. Бяндов с 2:1 (21:15, 18:21, 15:11)
Финалът противопостави созополските представители К. Николов/П. Кожухаров с бургаската двойката А. Николов/Н. Мъмрицов. В първият сет гостите се наложиха категорично с 11:21. Във вторият сет местният тандем успя да стабилизира играта си и взе сета с 21:19. В тайбрека, след драматичен обрат, победата извоюваха Калоян Николов и Пламен Кожухаров с 15:13.
От Oбщина Созопол бяха осигурени награди за призово класиралите се двойки.
Специална премия получи националът Николай Николов за доброто си представяне и класиране на 4-то място на Олимпийските игри в Лондон с националният отбор по волейбол.
Специални благодарности от организаторите към всички участници, които уважиха спортното събитие.източник: www.spostal.bg
петък, 7 септември 2012 г.
"Каменната гора"
В пролива между северната част на гр. Созопол и остров "Св. Иван", на дълбочина между 18 и 20 метра, дъното е песъчливо и равно. Изведнъж пред подводните плувци се изправят мрачни каменни колони с диаметър 4-5 метра. Те са стотици и създават усещането, че плувецът е попаднал в апокалиптичен древен лес. Това наистина е вкаменена гора, потънала преди много години под водите на Черно море.
вторник, 4 септември 2012 г.
понеделник, 3 септември 2012 г.
събота, 1 септември 2012 г.
100 униката ще участват на ретропарад в Созопол
Към момента заявка за участие в шестото издание на ретропарада в Созопол са направили близо 90 автомобила и 10 мотоциклета от клубове и колекционери от цялата страна. Това съобщиха от община Созопол. Любителите на старите коли с нетърпение очакват дебюта на единствения произведен автомобил Булгар Рено Алпин на пловдивчанина Валери Манджуков. Към производството на този рядък екземпляр вече е проявил интерес американски колекционер. Серията, която се е произвеждала навремето в България е твърде къса и предизвиква голям интерес сред ценителите. Дебют в Созопол ще направи и уникален автомобил Форд Кабриолет. Организаторите от бургаския авто мото клуб „Ретро”, софийския клуб „Ягуар” и община Созопол обещават още много приятни изненади. Ретропарадът ще се проведе днес от 10.00 часа на пристанището в Созопол, а след награждаването автомобилите ще направят почетна обиколка на града.
Абонамент за:
Публикации (Atom)