четвъртък, 31 май 2012 г.
сряда, 30 май 2012 г.
С изложба на минерали и концерт на Графа стартира туристическия сезон
На 1.06.2012 г., петък официално ще бъде открит туристическия сезон в Созопол. От 19.00 ч. в Археологическия музей ще бъде открита изложбата „Минералните богатства на България”. Изложбата се организира от община Созопол и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски” и ще представи редки кристални и минерални образци от различни находища от подземните богатства на България.
Специален акцент на изложбата е колекцията от неповторими природни творения от Източните Родопи - кристални друзи от сфалерит, галенит, кварц, пирит, калцит от оловно-цинкови находища в Родопите.
Изложбата „Минералните богатства на България” е част от проекта на община Созопол „Конгресен туризъм в град Созопол”, в рамките на който в Созопол ще се проведе XV Юбилеен Балкански конгрес по преработка на минерални суровини, 12-16 юни 2013 г. Изложбата ще бъде открита от кмета на община Созопол Панайот Рейзи и ректорът на Минно-геоложкия университет проф. д-р Любен Тотев.
Официалното откриване на туристическия сезон на Созопол ще се състои на Амфитеатъра от кмета на община Созопол Панайот Рейзи. Празничната вечер ще продължи с концерт на Графа и с традиционната за Созопол пищна заря.
източник: wwww.sozopol.bg
С изложба и концерт ще бъде открит туристическият сезон в Созопол
Божидар Димитров: Още едно рицарско оръжие е открито в Созопол
След откриването на рицарския кинжал преди няколко дни, археолозите, извършващи разкопки край крепостните стени на гр. Созопол в района на провлака, откриха ново оръжие, използвано от средновековни западноевропейски рицари. Оръжието е къса алебарда, използвана при щурм на крепостни стени в ХІІ-ХІV в. Това съобщи за Агенция "Фокус" Божидар Димитров
От едната страна алебардата завършва с бойно острие тип брадва, а от друга с пикел, с който катерещия се по крепостните стени рицар се е закрепвал, подобно на съвременните алпинисти. В сражението ранения или убит рицар е изтървал пикела, който е потънал в калта на крепостния ров, за радост на съвременните археолози - каза Божидар Димитров.
"Новото откритие е по-старо от кинжала, който бе приписан на рицар от похода на Амеден Савойски през 1366 г., със 150 - 200 години.
През този период Созопол е щурмуван безуспешно само веднъж от западни рицари – през 1206 г. Тогава в перипетиите на войните на цар Калоян с рицарите на Четвъртия кръстоносен поход е предприето едно нападение на рицарската армия, водена от император Хенрик, наследил пленения император Балдуин по Южното ни Черноморие. Кръстоносците превзели Ахтопол и Терме /Бургаските минерални бани/, но гарнизоните на Созопол и Анхиало се опънали и отблъснали всички атаки на крепостните стени. След 5-6 дни кръстоносците избягали, тъй като чули, че търновските полкове, водени лично от цар Калоян, наближават Бургаския залив, споменавайки често майките на кръстоносците", каза Божидар Димитров.
вторник, 29 май 2012 г.
Кръстина Панайотова: Нос Скамни е свещена територия, съхранила вярата на населението на Аполония и Созопол през 26 века
неделя, 27 май 2012 г.
Рицарски кинжал откриха археолозите, разкопаващи пространството пред крепостната стена на входа на град Созопол
„Кинжалът е с острие около 20 см и богато орнаментирана костена дръжка. Той е паднал от войн, вероятно западноевропейски рицар, при щурм на крепостната стена в Созопол”, каза Божидар Димитров.
„Кинжалите не са оръжие на българската и византийската армии, които често се сражават в този регион, той е оръжие на западноевропейските рицари, които го използват за близък бой, когато няма пространство да въртят огромните си мечове. Българите действат главно със саби, а византийците, с къс 70 см меч, който е еднакво удобен както за бой на открити пространства, така и за близък бой”, обясни той.
По отношение на това как западноевропейско оръжие се е оказало пред крепостните стени на град Созопол, Божидар Димитров обясни: „През 1366 г. на Балканите се разиграват драматични събития. Българският цар Иван Александър арестува във Видин византийския император Йоан V Палеолог, който се завръща с кораб по Дунава от Унгария, където безуспешно моли за помощ срещу настъпващите в Анадола турци. За да освободи сина си, майката на императора насочва, срещу добро заплащане, кръстоносния поход на италианския граф Амедей Савойски, срещу българското черноморско крайбрежие. Флотът на Амедей Савойски пристигат пред град Созопол и го подлага на обсада. След две седмици ожесточени сражения градът пада под властта на Амедей Савойски. В малката армия на Амедей Савойски има освен италиански, и френски и германски рицари, при щурма вероятно един от тях е бил ударен от български войник, паднал е в подножието на крепостните стени и там кинжалът му се е заровил в земята, иначе той неизбежно щеше да бъде взет като военен трофей”.
сряда, 23 май 2012 г.
вторник, 22 май 2012 г.
Община Созопол работи по три проекта по ОП „Регионално развитие”
понеделник, 21 май 2012 г.
В три училища и една детска градина в Община Созопол бяха внедрени мерки за енергийна ефективност по проект
събота, 19 май 2012 г.
Приключиха проучванията на българо-френския екип археолози в Созопол
Парад на ветрилата организират в Бургас за Европейския ден на морето
Агенция "Фокус"
Бургас.„Парад на ветрилата“ ще преобрази Бургаския залив на 20 май – Европейския морски ден, съобщиха от пресцентъра на община Бургас. Между 11.00 и 14.00 часа лодки и яхти ще излязат в морето с вдигнати платна и ще предложат на жителите и гостите на Бургас истински спектакъл. Гледката ще се наблюдава най-добре от Терасата, Моста и крайбрежната алея. Европейският морски ден ще бъде отбелязан в Бургас и с няколко културни събития. Деца ще рисуват морски пейзажи на асфалт от 16.00 часа на алеята между Казиното и сцена „Охлюва“. На същото място ще бъде разположена фотоизложба, представяща фотографии отново на морска тематика. От 17.00 часа на „Охлюва“ ще пеят деца от вокална група „Морски песъчинки“. Празникът ще завърши с концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили от 18.00 часа, отново на „Охлюва“.
Събитията, включени в програмата за отбелязване на Европейския морски ден, са в подкрепа на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2019. Техни организатори са Община Бургас, Бургаска Морска Асоциация, Морска администрация–Бургас, със съдействието на яхт клуб „Порт Бургас“, яхт клуб „Черноморец“ и Бургаска фотографска общност.
Снимка: Георги Кожухаров
вторник, 15 май 2012 г.
Фестивалът „Созополис” събира децата от всички населени места на общината
По-малкият брат на „Аполония”, така определиха фестивала „Созополис” от ръководството на община Созопол, предаде репортер на Радио „Фокус”-Бургас. Фестивалът „Созополис” стана възможен след като ръководството на общината спечели проекта „Изминати/бъдещи пътища” по Оперативна програма „Регионално развитие”.Най-новото културно събитие в календара на община Созопол заема подобаващо се място. В продължение на пет дни от 30 май до 3 юни събитията ще следват едно друго. Акцентът на този фестивал са децата. „Созопол се превръща в град на фестивалите”, каза Маргарита Димитрова, артистичен директор на фондация „Аполония”, която е съорганизатор на събитията в петте фестивални дни. Първият фестивален ден 30 май е наречен – Ден на театъра. В този ден е официалното откриване на фестивал „Созополис” на сцената на Амфитеатъра. Свои представления в този първи ден ще имат театралният кръжок на училище „Св.Св. Кирил и Методий”-Созопол и децата от театралната школа на училището в Черноморец. Куклен театър на открито „Комедия дел Арте” ще изнесат студентите от НАТФИЗ, а самодейният състав на читалище„Отец Паисий” в Созопол ще представи премиерата на „Вражалец”. 31 май е Ден на таланта, където гости от Сливен ще изнесат улична програма. Амфитеатърът ще стане сцена на фолклорния празник „Странджанска китка”, в който ще участват родителите на децата от община Созопол. Само за този празник участие са заявили 200 души от общината. На първи юни - Денят на детето ще бъде представена богата детска програма със състави от Созопол и селищата към общината, а студентите от НАТФИЗ ще представят кукления театър „Вагабондо”. 2 юни е Ден на Археологията и историята. В този ден безплатно могат да бъдат посетени всички разкопки, музеи и етнографска сбирка, храмове и параклиси. В програмата отново се включват младите театрали - професионалисти. Последният ден на фестивала - 3 юни е под надслов „Ден на Созопол”. В този ден членовете на местното тракийско дружество ще представят възстановка на Тракийска сватба от 20-те години на миналия век. В този последен ден ще бъдат наградени участниците в двата конкурса, които се организират в рамките на фестивала – за литература и фотография и рисунка. Вечерта е кулминацията, когато ще се състои бал с маски „Боговете слизат в Созопол”. В него ще вземат участие всички жители на общината, които ще направят и дефилето площад „ Черно море” до Амфитеатъра. Фестивалът „Созополис” ще се проведе в рамките на проекта в две поредни години – 2012 и 2013 година. През 2014 година община Созопол е поела ангажимент да го организира със собствени средства. Надяваме се той да се превърне в традиция, а програмата му да се обогатява с всяка изминала година, казаха от ръководството на община Созопол.
Преустановено е строителството в Созопол
Иновативен проект реализира община Созопол
Откриха древна винарна край Созопол
Ново голямо откритие на археолозите край Созопол. На едно от възвишенията българо-френският екип намери древно крайградско имение. Откритите многобройни амфори сочат, че тук се е намирал голям винарски център. Според учените, от такива места са се снабдявали с храна и вино древните градове по Южното Черноморие.
Откритото между градовете Анхиало и Инеада имение, където се е простирала древна Аполония, показва къде са били местата за земеделие. Там жителите са извършвали стопански дейности, от които са се изхранвали. Имението е разположено на едно от възвишенията край Созопол, откъдето се открива прекрасна гледка към морето.
Кръстина Панайотова - ръководител на разкопките:
- Имаме вода, имаме гори, мястото е защитено откъм морския вятър, виждате
колко силно пече, т.е. абсолютно удобно място и за живеене, и за производство - точно селско-стопанско производство...
Според археолозите, в неплодородната и солена земя до морето са оставяли място и за некропол. Разкопките в местността "Месарите" се извършват вече втора година от българо-френски екип.
Александър Барализ - археолог от университета в Екс-ан Прованс:
- Но сега започваме да имаме един голям комплекс - много важен, с много стаи, още не познаваме размерите.
Засега е ясно, че имението е от средата на V век преди Христа. Археолозите казват, че находката поставя началото на нов прочит на историята на древна Аполония и цивилизацията по нашите земи.
събота, 12 май 2012 г.
Необходими са средства, за да се изографиса реставрираният храм „Св.Св. Кирил и Методий” в Созопол
петък, 11 май 2012 г.
Созополското училище отбеляза патронния си празник
ОУ ”Св. св. Кирил и Методий” в Созопол, което има над 130 години история отбеляза тържествено празника на своя патрон- братята Кирил и Методий, съобщиха от пресцентъра на общината. Празникът започна в училищния двор с тържествено внасяне на училищното знаме и вдигане на държавното знаме под звуците на българския химн.
Приветствено слово към учениците поднесе директорът Димитринка Щерионова, която призова созополските възпитаници да пазят делото на светите братя и да се гордеят с образованието, което получават в училище. ”Всички ние, учители, родители и общественост сме като зидари, които изграждаме отговорни личности, образовани и с български дух и нека заветът на братята Кирил и Методий пребъде чрез всички наши ученици.”- заяви още директорът.
Ученици, учители, родител и общественици бяха поздравени и от кмета на Созопол Панайот Рейзи, който потвърди ангажиментите на общинското ръководство да помага на образованието в цялата община, за да могат учениците да бъдат образовани и възпитаване както от най-добрите учители, така и при най-добрите условия. В потвърждение на неговите думи официално бе прерязана лентата на обновената, ремонтирана и санирана сграда на училището, в която бяха инвестирани близо 400 хил. лева по проект „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в образователната структура на територията на община Созопол”. По проекта, който е на обща стойност 1 209 631,10 лв., община Созопол ремонтира и обнови три училища и една детска градина, след които е и ОУ ”Св. св. Кирил и Методий”.
Празникът на созополското училище продължи с шествие, в което участваха ученици, учители, общественици и представители на културните институции в града. Шествието започна от училището и под звуците на фанфарна музика премина през града до Амфитеатъра. Там училищният хор вдигна на крака зрителите с изпълнение на химна „Върви народе ,възродени..” Сред гостите на празничния концерт бе и директорът на НИМ Божидар Димитров, който е възпитаник на ОУ ”Св. св. Кирил и Методий”.
източник: www.focusnews.net
Под звуците на камбанен звън бяха пренесени мощите на Йоан Предтеча в храм „Св.Св. Кирил и Методий” в Созопол
Водосвет за обновения храм „Св. св.Кирил и Методий”
Църквата „Св. св. Кирил и Методий” в Созопол ще посрещне храмовия си празник обновена и с нови икони. На 10 .05.2012 г.,деня срещу празника, посветена на Светите братя Кирил и Методий ще бъде извършен водосвет от 16.30 ч. След освещаването на храма ще бъде извършена вечерна служба от отец Иван. На 11.05.2012 г. от 8.00 ч. ще бъде отслужена Света литургия, а от 11.00 ч. с литийно шествие ще бъдат пренесени мощите на Св. Йоан Кръстител от храма „Св. Георги Победоносец” в храм „Св. св. Кирил и Методий”.
източник: www.sozopol.bg
вторник, 8 май 2012 г.
Морската находка в Созопол е съвременно изкуство, според археолози
снимка: ОДМВР Бургас
Откритата в созополския залив от водолази бронзова статуя е съвременно изкуство. Това каза за Радио „Фокус”-Бургас Димитър Недев, директор на Археологическия музей в Созопол. Статуята изобразява седнала възрастна жена. Според Недев най-вероятно тя е от 70 – 80 години на миналия век и е крадена, за да украси някоя от созополските вили. Крадците обаче са разбрали, че са следени и са се опасявали, че ще бъдат разкрити и вероятно за това са потопили статуята в морето. „Много добра е като пластика и е доста интересна. Най-вероятно е крадена от някъде. Двете момчета водолази веднага са предупредили полицията след като са я намерили. Тук снощи беше и директорът на Института по археология, тъй като работят в бургаския квартал „Сарафово”. Ние веднага отидохме десетина колеги. Там вече бяха от полицейското управление и „Гранична полиция”. Статуята е доста тежичка и там с общи усилия по едни кози пътеки решихме да я придвижим първо по море до Райския залив и някъде към 1.00 часа благополучно я прибрахме в музея”, каза Недев. Оттук нататък предстои да има следствие. Все още археолозите не са разгледали статуята за подпис на автора. Единият крак на статуята е леко пукнат и ще се наложи реставрация. Изкуствоведите, които се занимават със съвременно българско изкуство, ще кажат кой е авторът на бронзовата статуя, но със сигурност изработката е много добра.
понеделник, 7 май 2012 г.
Созопол- в снимки, слово и багри
Конкурсът е част от фестивал Созополис, едно иновативно културно събитие, което е част от проекта на община Созопол Изминати/Бъдещи пътища. Фестивалът е петдневен и ще се проведе от 30 май до 3 юни 2012 г. В рамките на фестивала са и двата конкурса. Литературният конкурс за проза и поезия е на тема „ Созопол- миг и вечност”, а темата на конкурса за рисунка и фотография е „ Созопол- усещане за история и море”.
ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „СОЗОПОЛ – МИГ И ВЕЧНОСТ”
1.Условия за участие
Конкурсът се организира в два раздела:
- проза ( есе или разказ до 1 000 думи)
- поезия
Приемат се участници от цялата страна разделени в три възрастови категории:
1. до 10 години
2. до 18 години
3. до 40 години
Участниците могат да кандидатстват и в двата раздела с по 2 творби, които изпращат по електронен път до община Созопол: sozopol_obshtina@abv.bg , Младежки литературен конкурс. Текстовете трябва да бъдат в прикачени файлове, а съобщението да съдържа името, възрастта и снимка на участника.
Задължително условие е творбата да не е публикувана досега в печатно или интернет издание. Няма да бъдат оценявани творби, които преди обявяването на резултатите от конкурса са публикувани и са достъпни в интернет или на хартиен носител.
Организаторите си запазват правото да публикуват творбите след приключване на конкурса с цел популяризиране на проекта.
2.Срок
Текстовете се изпращат до 22 май. Всеки от участниците в конкурса ще получи на посочен от него електронен адрес съобщение че творбите му са пристигнали успешно.
3.Оценка
Творбите се оценяват от професионално жури:
4.Награди
Отличените на първите места в двата раздела (проза и поезия) ще получат награди от по 100 лв., които ще бъдат връчени на 3 юни 2012 в Амфитеатър Аполония, Созопол. Имената на наградените ще бъдат публикувани в сайта на община Созопол.
Всички участници получават диплом.
Избрани текстове ще бъдат отпечатани в специално издание след провеждането на Фестивал Созополис през 2013 година.
КОНКУРС ЗА ФОТОГРАФИЯ И РИСУНКА „СОЗОПОЛ – УСЕЩАНЕ ЗА ИСТОРИЯ И МОРЕ”
1.Условия за участие
Конкурсът се организира в два раздела:
- фотография
- рисунка
Приемат се участници от цялата страна разделени в три възрастови категории:
1. до 10 години
2. до 18 години
3. до 40 години
Участниците могат да кандидатстват и в двата раздела с по 2 творби, които изпращат опаковани и адресирани, както следва:
Читалище „Отец Паисий”
Конкурс за фотография и рисунка
Пл. „Аполония 1”
8130 Созопол
Името и адресът на изпращача трябва да бъдат написани на гърба на творбата.
Размерите на фотографиите са 20/30 см., а на рисунките максимално 60/40 см. Задължително условие е творбата да бъде показана за пръв път.
Организаторите си запазват правото да публикуват творбите с цел популяризиране на проекта.
2.Срок
Фотографиите и рисунките се изпращат до 22 май. Всеки от участниците в конкурса ще получи, на посочен от него електронен адрес, съобщение че творбите му са пристигнали успешно.
3.Оценка
Творбите се оценяват от професионално жури
4.Награди
Отличените на първите места в двата раздела (фотография и рисунка) ще получат награди от по 100 лв., които ще бъдат връчени на 3 юни 2012 в Амфитеатър Аполония, Созопол. Имената на наградените ще бъдат публикувани в сайта на община Созопол.
Всички участници получават диплом.
Одобрените творби ще бъдат изложени във фоайето на Читалище „Отец Паисий” до 03.06.2012 г.
След приключване на конкурса организаторите връщат творбите на авторите на посочения пощенски адрес.
източник: www.sozopol.bg
20 години резерват "Ропотамо"
Решението е взето по предложение на учени биолози след обсъждане в Съюза за защита на родната природа. На 24 юли 1962 г. със Заповед 2080 на Главно управление на горите ("Държавен вестник", бр. 71 от 1962 г.) резерватът "Ропотамо" е обявен за народен парк. Народният парк "Ропотамо" е разположен е на 846, 9 хектара и обхваща лонгозна гора при устието на р. Ропотамо.
източник: www.burgasnews.com
петък, 4 май 2012 г.
Над 70 лодки в регата „Черноморец Бургас”
Състезанието ще продължи до 13 май. В борба за място в Националната ранглиста ще се състезават ветроходци в класовете Оптимист, Кадет, Лазер - Стандарт, 4.7 и Радиал, 470, 420 и Фин.
четвъртък, 3 май 2012 г.
Първият изгрев на юли идва със Sozopol Fest – July Morning
Музика в стиловете Soul, Dance, Funk, Disco, Lounge, Jazz, Nu Jazz, Smooth Jazz, Latino Jazz, Acid Jazz и др ще звучи 48 часа нон стоп, а на сцената ще се качат 9 банди и 15 диджея. Селекцията на хедлайнерите включва както световноизвестни, така и едни от най-добрите български групи, диджеи и продуценти. Сред допълнителните атракции ще бъдат демонстрации по екстремни спортове, плажни забавления и други изненади, които тепърва ще бъдат разкрити! Първите трима обявени хедлайнери са ветераните на acid jazz сцената и доказани любимци на българската публика Incognito, култовите Kraak & Smaak, които идват за първи път у нас с цялата си live банда и ню джаз легендата Jürgen von Knoblauch от Jazzanova.
сряда, 2 май 2012 г.
вторник, 1 май 2012 г.
Филм и каталог представят Черноморието на 6 езика
Екипът на документалната поредица „Това е България” довършва последни детайли по филмите. В края на месец май те ще бъдат представени на широката публика в страната и чужбина.
Проектът „Това е България” включва заснемане на 12 филма за България („Античността по българските земи”, „Архитектурата на българите”, „Средновековна България”, „Българското вино”, „Природата на България”, „Водите на България”, „Духовна култура на България”, Бит и култура на българите”, „Българските села”, „Мъдрост на хилядолетията”, „Българското Черноморие” и „Луксозна България”) с продължителност 27 минути и един пълнометражен 90-минутен филм за страната.
Освен филмите към комплекта ще бъде включена книга с текстове и снимки към всеки филм, както и подробно описание на всички обектr, които екипът е заснел. Филмите и целият каталог ще бъдат дублирани на български, английски, руски, френски, немски и испански език.
източник: burgasnews.com